Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

- "Tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında 196 bin 252 yetiştiricimize 481 milyon lira anaç koyun-keçi desteği ödendi" - "Son ödemelerde, desteklemeler doğrudan yetiştiricilerin hesaplarına aktarıldı. Birliklerin hesabına ise mevzuatta belirtilen binde 2 tutarındaki pay olan 960 bin lira yatırıldı"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

ANKARA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, 196 bin 252 yetiştiriciye, 481 milyon lira anaç koyun- keçi desteği ödemesi yapıldığını bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, anaç koyun-keçi desteği ödemelerinin artık doğrudan yetiştiricilerin hesaplarına aktarıldığını, bu seneki tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, 30-31 Mayıs tarihlerinde 77 ilde 196 bin 252 yetiştiriciye 481 milyon lira destek ödemesi yapıldığını belirtti.

Bu ödemelerin binde 1’inin il birliklerine, binde 1’inin de merkez birliğine yapıldığına dikkati çeken Çelik, "Önceki dönemde söz konusu destek ödemeleri birliklerin hesabına yatırılıyor, kesintiler yapıldıktan sonra kalan kısım birlikler tarafından yetiştiricilerin hesabına aktarılıyordu. Fakat son ödemelerle, desteklemeler doğrudan yetiştiricilerin hesaplarına aktarılmış oldu. Hesaplarına aktarılan bu destek ödemeleri yetiştiricilerimizin hakkıdır. Birliklerin hesabına ise mevzuatta belirtilen binde 2 tutarındaki pay olan 960 bin lira yatırıldı." ifadelerini kullandı.

Çelik, bu yeni uygulamayla amaçlarının, bu işi meslek haline getirmiş yöneticileri değil, üretimi ve üreticiyi desteklemek olduğunu belirterek, bundan sonra yetiştiricilerin ne kadar destekleme aldıklarını hesaplarında göreceklerini, birliklere herhangi bir ilave ödeme yapmaları da gerekmediğini kaydetti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×