Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: (2)

- "Yalnız ESK tarafından hayvan ithalatının sıfır gümrükle gerçekleştirileceği bir döneme 2 Temmuz'dan itibaren girmiş bulunuyoruz" - "4 Temmuz itibarıyla ihaleye çıkıldı ve talepler alındı. Şimdi 100 bin baş hayvan alımıyla ilgili ihaleye çıkılmış bulunuyor. Teklifler alınacak ve en uygunu hangisi ise onu değerlendireceğiz"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: (2)
12 Temmuz 2016 Salı 13:48

ANKARA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2 Temmuz'dan itibaren yalnız Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından hayvan ithalatının sıfır gümrükle gerçekleştirileceği bir döneme girildiğini belirterek, "4 Temmuz itibarıyla ihaleye çıkıldı ve talepler alındı. Şimdi 100 bin baş hayvan alımıyla ilgili ihaleye çıkılmış bulunuyor. Teklifler alınacak ve en uygunu hangisi ise onu değerlendireceğiz." dedi.

Bakanlıkta düzenlenen toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelik, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkide gelinen son duruma yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Çelik, Rusya'nın gıda ürünlerine uyguladığı ambargolara değinerek, "Keşke tarım sektörüne yönelik bu uygulamalar yaşanmasıydı ama geneli itibarıyla Rusya böyle kısıtlamalar uygulayarak üreticilerin mağduriyet yaşamasına neden oldu. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Atılması gereken adımları karşılıklı atma noktasında olduğumuzu söylemeliyim. Her iki tarafın da bakışı, sorunları ortadan kaldırmaya dönük olduğu için kısa sürece içerisinde olumlu gelişmeler olacağını söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

- "100 bin baş hayvan alımıyla ilgili ihale"

Çelik, ESK'nın önemine değinerek, sütle ilgili ciddi adımlar atıldığını söyledi. Bakanlar Kurulu'nun ESK'ya 400 bin baş hayvan ithal etme yetkisi verdiğini hatırlatan Çelik, "2 Temmuz'dan itibaren yalnız ESK tarafından hayvan ithalatının sıfır gümrükle gerçekleştirileceği bir döneme girmiş bulunuyoruz. 4 Temmuz itibarıyla ihaleye çıkıldı ve talepler alındı. Şimdi 100 bin baş hayvan alımıyla ilgili ihaleye çıkılmış bulunuyor. Teklifler alınacak ve en uygunu hangisi ise onu değerlendireceğiz." diye konuştu.

Ramazan Bayramı öncesi Avrupa'dan 15 bin baş kesimlik hayvanla ilgili yapılan ihalenin sonuçlandığına değinen Çelik, "İlk partisi bugün ülkemize girmiş olacak. Ayrıca daha da önce karkas et olarak 10 bin ton AB'den ülkemize girmiş bulunuyor. Bu anlamda sıkıntı yok. Sistem bu ay içinde daha sağlıklı biçimde ESK tarafından oturtulmuş olacak. Piyasadaki fiyat oynaklığının ortadan kalkması konusunda önümüzdeki bir ayın çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de barınan Suriyelilere TOKİ'den daire verilmesi çalışmalarının hangi aşamada olduğuna yönelik bir soru üzerine Çelik, konunun yüzeysel değerlendirilebilecek bir şey olmadığını söyledi. Çelik, "Türkiye, ciddi bir sorunla karşı karşıyadır. Avrupa, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin 20'de 1'ine bile tahammül edemiyor ama Türkiye 3 milyon Suriyeliye kapılarını açmış ve açmak zorunda." dedi.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×