Gelinlik sektörü rotayı ihracata çevirdi

Avrupa’nın en büyüğü kabul edilen IF Wedding Fashion İzmir–Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı çerçevesinde alım heyeti programı düzenlendi.

Gelinlik sektörü rotayı ihracata çevirdi
23 Ocak 2014 Perşembe 14:58

Avrupa’nın en büyüğü kabul edilen IF Wedding Fashion İzmir–Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı çerçevesinde alım heyeti programı düzenlendi. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) tarafından yapılan organizasyonda sektör temsilcileri Azerbaycan, Belçika, İsrail ve Özbekistan’dan gelen önemli ithalatçılarla görüştü.

EHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, geçen yıllarda yoğun olarak Azerbaycan, Rusya, Ürdün, Tunus, Fas, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’den alıcıları ağırladıklarını söyledi. Türk gelinlik sektörünün, bu alım heyetleri sayesinde ihracatta ciddi sıçrama gösterdiğini aktaran Kızılgüneşler, şunları kaydetti: “Bu yılki organizasyona Azerbaycan, Belçika, İsrail ve Özbekistan’dan altı alıcı firma katıldı. Türkiye’nin dört bir yanından bu fuara gelen gelinlik, abiye, damatlık üretimi ve ihracatı yapan firmalar, alıcı firmalarla 200’ün üzerinde ikili görüşme yapma ve kendilerini tanıtma fırsatı yakaladı. Önümüzdeki dönemde bu görüşmelerin sonuçlarını alacağımıza, gelinlik, abiye ve damatlık ihracatının artacağına inanıyorum.”

Alım heyeti organizasyonunun, alıcılarla ihracatçılar arasındaki ilk temasın sağlanması açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Kızılgüneşler, “Yakın zamana kadar yurtiçi üretime odaklanan gelinlik sektörü, IF Wedding Fuarı gibi öncü girişimlerle ihracat kapılarını zorlamaya başladı. Yaptığımız alım heyeti organizasyonu, gelinlik ve damatlık ihracatının önünü açarak alıcılarla ihracatçılarımızın ilk teması sağlıyor. Amacımız, gelinlik ve damatlık üretiminde lider konumda olan İzmir’in, ihracatta da lider konuma gelmesini sağlamaktır.” diye konuştu. CİHAN

Gelinlik sektörü rotayı ihracata çevirdi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×