Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu’nda finalistler belirlendi

Turkcell’in yerli mobil yazılım seferberliği Geleceği Yazanlar sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlattığı Uygulama Maratonu sona erdi. 600’e yakın kişinin başvurduğu maratona, değerlendirmelerin ardından 18 şehirden 153 geliştirici...

Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu’nda finalistler belirlendi
05 Haziran 2014 Perşembe 17:53

Turkcell’in yerli mobil yazılım seferberliği Geleceği Yazanlar sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlattığı Uygulama Maratonu sona erdi.

600’e yakın kişinin başvurduğu maratona, değerlendirmelerin ardından 18 şehirden 153 geliştirici (60 ekip) katıldı. Yazılımcılar arasında Mozambik ve Kanada’dan da yazılımcılar bulunuyor. 6 hafta boyunca danışmanlardan rehberlik alan ve geliştirme çalışmaları yapan katılımcılar, 45 farklı uygulama geliştirdi.

Turkcell Teknoloji’de gerçekleştirilen finalde, 5 uygulama dereceye girdi, 3 uygulama jüri özel ödülü aldı. Ödüle Akıllı Lokasyon, Pinicate, Miko ve Dodo’nun Maceraları, Bozuk Yol ve Akıllı Anahtar; Jüri özel ödülüne ise Pogitive, Kan Bağım ve Sosyal Karınca uygulamaları layık görüldü.

Maraton’da dereceye giren ekipler 3 aylık devam sürecinde iş modelleri ve stratejileri geliştirecekler, en iyi gelişme gösteren ve en iyi iş modelini oluşturacak ekip Silikon Vadisi’ni ziyaret etme şansı kazanacak.

Uygulama Maratonu finalistleri ile bir araya gelen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Artan mobilleşme; girişimciler, bilişim sektöründe çalışanlar ve öğrenciler için birçok fırsatın kapılarını aralıyor. Bu potansiyeli harekete geçirmek ve her sektörde mobil uygulamaları etkin kullanarak Türkiye’yi bir adım daha öne taşımak için gençlerin yaratacağı uygulamalar büyük önem taşıyor. Türkiye İçin Mobil Yazılım Seferberliği felsefesi ile yola çıktık ve Geleceği Yazanlar projesini hayata geçirdik. Proje kapsamında gerçekleşen “teknoloji ile iyileşen yaşamlar” odaklı uygulama maratonumuz, gençlerin teknolojiyi kullanma potansiyelini nasıl üretkenliğe dönüştürdüğünün bir göstergesi haline geldi. Maratona kısa zamanda çok yoğun başvuru oldu ve geçen 6 hafta boyunca katılımcılar büyük bir heyecan ve ilgiyle uygulamalarını geliştirdiler. Ortaya birbirinden değerli uygulamalar çıktı. Sadece finale kalan değil, maratona katılan diğer uygulamaları da yakından takip etmeye ve desteklemeye devam edeceğiz. Bu anlamda Türkiye’de büyük bir potansiyel var ve Turkcell olarak bu potansiyeli desteklemek ve teknoloji ile sosyal dönüşüm yaratmak istiyoruz. Bu maratonda gençlerden aldığım enerji ve heyecan, Türkiye’nin gelecekte mobil uygulama pazarında liderliğe oynaması için nasıl büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterdi.” dedi.

Turkcell’in Kardelenler projesi kapsamında eğitim bursu ile desteklediği üniversiteli kız öğrenciler arasından seçilen 12 Kardelen de katılımcılar arasında idi.

Maratonda dereceye giren uygulamalar şöyle:

1-Akıllı Lokasyon: Akıllı Lokasyon Platformu, iBeacon protokolüne sahip cihazlar aracılığı ile mikro lokasyon tespiti yapmayı sağlayan yazılım geliştirme kiti ve başkalarının da üzerinden yazılım geliştirebilmesi için API sunan bir platformdur.

2-Pinicate: Pinicate, mobil kullanıcılarının yakınında olan olaylardan haberdar olmasını ve kaydedeğer haberleri büyük kitlelere ulaştırmasını sağlar.

3-Miko ve Dodo’nun Maceraları: İpad’e özel olarak Türkçe hazırlanan “Miko ve Dodo’nun Maceraları”, 0-5 yaş arası çocuklar için eğitici oyunlar ve etkileşimli hikayeler içeren bir çocuk gelişim uygulamasıdır.

4-Bozuk Yol: Telefonun sensörleri ve GPS desteği ile arabada giderken bozuk yolları tespit eder ve önceden uyarı verir.

5-Akıllı Anahtar: Evin ya da işyerinin kapısını bir kamera ve telefonun ürettiği kare kod yardımıyla uzaktan kilitleyip açmaya yarayan bir uygulamadır.

Jüri özel ödülü alan uygulamalar da şöyle:

1-Pogitive: Mobil, tablet ve web sitesi aracılığı ile sosyal medya üzerinden bir haber dağıtım uygulamasıdır.

2-Kan Bağım: Kan veya trombosite ihtiyaç duyan ve bağışlamak isteyenler için geliştirilmiş sosyal sorumluluk projesidir.

3-Sosyal Karınca: sosyal sorumluluk etkinliklerini tek bir kanaldan görmeyi, katılmayı ve takip etmeyi sağlayan bir uygulamadır.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×