G20 ülkelerinden bir ilk

Çin'deki G20 zirvesi öncesi yapılan toplantıda ilk kez 'ticaret bakanları deklerasyonu' yayınlandı

G20 ülkelerinden bir ilk
10 Temmuz 2016 Pazar 20:17

Çin'in Shanghai kentinde yapılan G20 Ticaret Bakanları Toplantısı’nda küresel ekonomide büyüme, istikrar ve refahın sağlanması için daha çok ortak eylemde bulunulması kararı alındı.

Bugün sona eren toplantı'nın başkanlığını yapan Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng, düzenlediği basın toplantısında, G20 tarihinde ilk Ticaret Bakanları Deklarasyonu'nun yayımlandığını söyledi.
Deklarasyonda, küresel ekonomide büyüme, istikrar ve refahın sağlanması için daha çok ortak eylemde bulunulacağı kaydedildi.

Gao Hucheng'in verdiği bilgilere göre, Toplantıda "G20 Ticaret ve Yatırım Çalışma Grubu'nun Görevleri", "G20 Küresel Ticaret Büyüme Stratejisi","G20 Küresel Yatırım Kılavuz İlkeleri" başlıklı üç belge onaylandı.

Çok taraflı ticaret sisteminin güçlendirilmesi ve gelişmekte olan ülkelerle KOBİ'lerin küresel değer zincirine katılmasına yardım için müşterek önlem alınması hakkında iki ayrı mutabakat sağlandı.
Gao Hucheng ayrıca, Toplantı'da ticaret korumacılığına karşı çıkıldığının açık dille ifade edilip bölgesel ticaret anlaşmalarının şeffaflığının güçlendirilmesi konusunda mutabakata varıldığını, bu yılın sonuna kadar "Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması"nın onaylanması hususunda üyelerce taahhütte bulunulduğunu söyledi.

Doha Müzakereleri'nden kalan sorunların görüşülmeye devam edilmesinin öneminin altının çizildiğine dikkat çeken Gao Hucheng, potansiyel ve tarafların çıkarlarına uygun yeni konuların görüşülmesine başlanacağını ifade etti.

Gao Hucheng, son yıllarda G20'nin başlıca görevlerinin krizle mücadeleden uzun vadeli yönetime dönüştüğünü, dolayısıyla ticaret ve yatırım konularının finans ve maliyenin ardından G20 işbirliği mekanizmasının yeni bir belkemiği haline geldiğini ifade etti.


Etiketler; #çin #G20

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×