FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- İş dünyasının önde gelen 12 kuruluşunun başkanları, FETÖ mensuplarının darbe girişimine yönelik ortak bildiri okudu - DTO Başkanı Kalkavan: - "Son 40 yılın olayını temizlemek bir hükümete mal edilemez. Artık herkes aklını başına toplamalı. Tayyip Bey'i seversiniz sevmezsiniz, seçimle gelmişse ancak seçimle gidecektir. Bunun başka yolu yoktur" - DEİK Başkanı Vardan: - "Eğer hakikaten bu olayı iyi incelersek tankını halkın üzerine süren, yukarıdan ateş ederek onların ölümüne sebebiyet veren, hangi toplum, hangi kitle olabilir? İnanmak mümkün değil. Bunun bir ötesi, Türkiye'yi işgal etmek isteyen yabancı düşmanlarımızın olduğu ortaya çıkar"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan, "Toplum neye karar verirse ona uymak ve saygı göstermek zorundayız. Bu olay bugünün olayı değil, son hükümetlerin olayı da değil. Son 40 yılın olayını temizlemek bir hükümete mal edilemez. Artık herkes aklını başına toplamalı. Tayyip Bey'i seversiniz sevmezsiniz, seçimle gelmişse ancak seçimle gidecektir. Bunun başka yolu yoktur." dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının darbe girişimine yönelik iş dünyasından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, iş dünyasının önemli temsilcilerinden, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Deniz Ticaret Odası (DTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB), İstanbul Ticaret Odası (İTO), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) başkanları, İstanbul'da bir araya gelerek darbe girişimini kınadı.

Söz konusu kurumların başkanları tarafından imzalanan "Karanlıktan Aydınlığa 15 Temmuz" ortak bildirisinin, MÜSİAD Başkanı Olpak tarafından okunmasının ardından, başkanlar gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DTO Başkanı Metin Kalkavan, değerlendirmesine Türkiye'nin enerji boşalmasına ihtiyacı olduğu yorumunu yaparak başladı.

Ölen demokrasi şehitlerinin hepsinin tarihe altın harflerle geçeceğini dile getiren Kalkavan, şunları kaydetti:

"Türk insanının maalesef farklı boyutlarda önceliklerini unuttuğu, toplumun, ciddi fanatizmin rasyonel düşünceyi öldürdüğü bir dönemden geçtiği sırada, gerçek tehlikelerin önceliklerini fark etmeden yaşarken, son hamle veya altın vuruş dediğimiz hamlenin ortaya çıkması, ilk defa bir darbede halkın ölümü pahasına karşı gelip savunmaya geçmesi, hangi taraftan olursa olsun ilk defa Meclisin bir araya gelmesi önemli.

Bu darbe girişiminde ilkleri yaşıyoruz. Meclisin bombalanması... Ama ölenler, gidenler, herkese nasip olmayacak güzellikte gittiler. Ama Türkiye son büyük testi de başarıyla geçmiştir. Bundan sonra ne bir daha darbe kalkışması ne de anması olur. Bence yaşanmak zorundaydı. Toplum tekrar düşünmek zorunda. Seversiniz sevmezsiniz, hukukun ve demokrasinin içinde kalmak zorundayız.

Toplum neye karar verirse ona uymak ve saygı göstermek zorundayız. Bu birliktelik devam etmeli. Bu olay bugünün olayı değil, son hükümetlerin olayı da değil. Son 40 yılın olayını temizlemek bir hükümete mal edilemez. Hep birlikte karşı durmak zorundayız. Paralelciler bir şeye karar vermek zorunda. Her şeyi kabul ediyoruz ama bu ülkenin MİT'i ve Genel Kurmayı dinleniyorsa bunun arkasında başka bir şey vardır."

Kalkavan, paralelcilerin bir karar vermek zorunda olduğunu, bu ülkeyi sevenlerin hukukun ve demokrasinin içinde kalmak zorunda olduğunu vurguladı.

Toplumun gösterdiği müthiş reaksiyonun, büyük bir demokrasi sınavı ve fırsatı olduğunu dile getiren Kalkavan, olayın nereyi keseceğinin, ekonomik olarak kimlerin gideceğinin önemli olmadığına dikkati çekti.

Kalkavan, "Artık herkes aklını başına toplamalı. Tayyip Bey'i seversiniz sevmezsiniz, seçimle gelmişse ancak seçimle gidecektir. Bunun başka yolu yoktur. Buradan kurtulmak zorundayız. İlk defa darbecilerin, halkına ateş ettiği bir dönemi yaşadık. Ama Türk halkı hükümeti, STK'sıyla çok önemli bir testi tamamladı." diye konuştu.


- "Yabancı yatırımcı uzun vadeli bakar, kısa vadede olan bu tür şeylerin çok fazla etkisi olmaz"


YASED Başkanı Ahmet Erdem, uluslararası yatırımcıların daha çok uzun vadeli durumu dikkate aldığına işarete ederek, "Kısa vadeli gelişmeler, bu şirketlerin kararını çok fazla etkilemeyecektir. Neticede bakıldığında, bugün ülkemizde faaliyette olan uluslararası yatırım şirketlerinin birçoğu çok uzun süreler Türkiye'de bulunmuştur, şu an yapanlar da uzun vadeli yapıyor. Neticede kısa vadede olan bu tür şeylerin çok fazla etkisinin olmayacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bugün itibarıyla bakıldığında piyasaların gayet normal çalıştığını, kurlardaki dalgalanmaların aşağı doğru yönünü çevirdiğini anımsatan Erdem, uzun vadede istikrar ve hukukun üstünlüğünün önemli olduğunu, gelinen noktada demokrasinin daha da güçlenmesinin yabancı yatırımcılar için artı fayda sağlayacağını söyledi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de olayın ilk günü yurt dışında çok olumsuz algılamalar bulunduğuna dikkati çekerek, şu görüşleri paylaştı:

"Bazı alıcılarımız bizi aradı, biz bir problem olmadığını, merak etmemelerini söyledik ve bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz. İspanya'da özellikle bizim beraber çalıştığımız firmanın bana attığı mailde, 'Sayın Mehmet Bey, asil ve cesur Türk halkı için söylenecek iki kelime var; saygı ve takdir. Güç baskı ile elde edilebilen bir şey değildir. Geçtiğimiz gün Türk halkının yaptığı şey, hayranlık uyandırdı. Dünya, Türkiye'deki cesur insanların potansiyelini keşfetmeli' ifadeleri yer alıyordu.

Aslında bu, her şeyi çok güzel anlatıyor. Biz tüm dünyaya, bu üstünlüğümüzü bir şekilde vurgulamalıyız. Türk milletinin demokrasiye nasıl sahip çıktığını anlatmalıyız. Belki Türkiye'ye gelecek alıcılarda bir takım sıkıntılar yaşayabiliriz ama hayat normalleşince, inşallah biz daha çok üretip, daha çok ihracat yaparak 2023 hedeflerimize sımsıkı devam edeceğiz."


- "Pazar günü, hazır giyimde normal bir alışveriş gününün yüzde 85-90'ı ciroya ulaşıldı"


TAMPF Başkan Vekili Sami Kariyo da toplantıda hafta sonuna ilişkin verileri paylaştı. Cumartesi günü perakendeciler ve alışveriş merkezleri olarak hemen hemen bütün perakende satış noktalarının ve AVM'lerin açılması noktasında ciddi bir çaba gösterdiklerini aktararak, pazar günü ise bunların yüzde yüze yakınının açık olduğunu belirtti.

Kariyo, tüketici güveni açısından ellerinde önemli bir veri bulunduğuna işaret ederek, "Pazar günü, perakende ciroları Türkiye ortalaması, ağırlıklı hazır giyim olarak söylüyorum bunu, normal bir alışveriş gününün yüzde 85-90'ına ulaşmıştı. Bu tüketici güveni açısından normale çok yakın bir durumda olunduğunu ifade ediyor." dedi.


- "126 iş konseyimiz, karşı ülke muhataplarına durumu Türkiye'nin nasıl tersine çevirdiğini anlattı"


DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı değerlendirmede, geçtiğimiz hafta sonunu "kara hafta sonu" olarak nitelendirerek, "Hükümetimiz, Türk milleti ve medya mensupları olarak oldukça önemli bir sınav verdik. Ancak dış basını izlediğimiz zaman, maalesef bazı kesimlerde, özellikle ülkemiz hakkında dezenformasyon izlemek zorunda kaldık." ifadelerini kullandı.

Bu dezenformasyonu düzeltebilmek adına, DEİK çatısı altındaki iş konseyleri ile harekete geçtiklerini aktaran Vardan, 133 iş konseyinden ülke bazlı 126 konseyin, temasta bulundukları karşı muhataplara bu olayı anlattıklarını, Türkiye'nin bu durumu nasıl tersine çevirdiğini aktardıklarını dile getirdi.

Vardan, darbe girişiminin gerekçelerine atıfta bulunarak, Türkiye'nin dünyada ekonomik ve siyasal olarak geldiği noktaya işaret etti.

"Gerekçeleri anlamakta zorlanıyoruz." diyen Vardan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eğer hakikaten bu olayı iyi incelersek tankını halkın üzerine süren, yukarıdan ateş ederek onların ölümüne sebebiyet veren, hangi toplum, hangi kitle olabilir? İnanmak mümkün değil. Bunun bir ötesi, Türkiye'yi işgal etmek isteyen yabancı düşmanlarımızın olduğu ortaya çıkar.

İçeriden böyle bir şey olabilir mi? O topluluklarda, o tankın önünde kimin olduğunu biliyor musunuz? Belki akrabanız, kardeşiniz, arkadaşınız. Bilmeden ateş ediliyor. Bunun açıklaması ne olabilir? Hangi gerekçe ile bunu yapabiliriz? İşte bu yüzden biz, bütün halkımızla beraber, iş dünyası olarak birlikteyiz. İnşallah bir daha bugünleri hiçbirimiz yaşamayacağız."

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×