FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- ANKESOB Başkanı Yiğiner: - "Vatanını, milletini, bayrağını seven, demokrasiye gönülden bağlı binlerce esnafımız kent merkezine akın etti" - ESDER Genel Başkanı Çelikus: - "Esnafımız gündüz dükkanlarında ticarete devam ederken, gece de meydanlarda nöbette kalmalı" - OSBÜK Yönetim Kurulu: - "299 OSB, 50 binden fazla sanayici ve 2 milyona yakın OSB çalışanları adına her zaman demokrasinin ve hür iradenin yanındayız"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

ANKARA (AA) - Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, Ankaralı esnaf ve sanatkarlar olarak Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü tehdit eden darbe girişimini lanetlediklerini belirterek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileğinde bulundu.

Yiğiner, yazılı açıklamasında, darbe girişiminin başladığı andan itibaren tüm esnaf teşkilatını, halkın iradesine darbe girişiminde bulunanlara karşı milli irade ve demokrasi tarafında olmaya davet ettiklerini ifade etti.

Ankaralı esnaf ve sanatkarlar olarak Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü tehdit eden darbe girişimini lanetlediklerini belirten Yiğiner, hayatını kaybeden güvenlik güçlerine, esnaf ve sivil vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Yiğiner, vatanını, milletini, bayrağını seven, demokrasiye gönülden bağlı binlerce esnafın kent merkezine akın ettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Bu vatan sevdalısı esnaflarımızdan birisi de benim bir sözümle hiç tereddüt etmeden tankın geçişini engellemek için ekmek teknesini tankın önüne çeken taksici kardeşim Serhan Gül idi. Taksisi ile tankın geçişini engellemeye çalışan kahraman kardeşimin bu nedenle aracında büyük hasar oluştu. Hain darbe girişimine dik duruşuyla milli iradeye ve demokrasiye gönülden bağlılığını gösteren Serhan Gül'ün aracını birlik olarak biz yenileyeceğiz. Şahsına ayrıca tarafımdan 5 bin lira katkıda bulundum. Kendisinden Allah razı olsun."

- "Esnaf demokrasiyi korumak için canla başla çalıştı"

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus da esnaf ve sanatkarın halk ile inisiyatif alarak demokrasiyi korumak için canla başla çalıştığını vurgulayarak, darbe ile ulaşılmak istenen kaos ortamının halk ve esnafın coşkulu çabaları sayesinde önlendiğini ifade etti.

Piyasalarda olumsuz gelişmeler yaşanmadığına işaret eden Çelikus, Türkiye’nin ekonomik olarak eskisinden daha güçlü olduğunun ve artık küçük bir sorundan büyük krizler yaşanmadığının altını çizdi.

Çelikus, tedbiri elden bırakmamak gerektiğini belirterek, "Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'dan 'eve dönün' talimatı gelene kadar esnaflarımızı canlarını, mallarını, namuslarını ve vatanlarını korumak için nöbete davet ediyorum. Esnafımız gündüz dükkanlarında ticarete devam ederken, gece de meydanlarda nöbette kalmalı." değerlendirmesinde bulundu.

- "Her zaman demokrasinin yanındayız"

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulunca demokrasi tarihine "kara bir leke" olarak geçen ve millet iradesine karşı yapılan girişimin asla kabul edilemeyeceği bildirildi.

OSB Üst Kuruluşu'nun 299 OSB, 50 binden fazla sanayici ve 2 milyona yakın OSB çalışanları adına her zaman demokrasinin ve hür iradenin yanında olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Bu hain ve alçakça planlanan kalkışmanın başarısız olması için demokratik duruşunu ortaya koyan tüm yetkililer ve Türk milletine şükranlarımızı sunarız. Bu uğurda şehit düşen polis, asker ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz." ifadelerine yer verildi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×