FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

-AYD Yönetim Kurulu Başkanı Belgü: "Bizler, Türkiye’de acıların ve olumsuzlukların birbirimizi birleştirebildiği, yaralarını birlikte sarabildiği bir ülkenin evlatlarıyız. Terörün bölmeye, kargaşanın halkı düşmanlaştırmaya çalıştığı ülkemizde, yeniden güçlü bir moralle hayatın normale dönebilmesini sağlamak için hepimizin elimizden geleni yapması gerektiğine inanıyoruz" -HASEN Yüksek İstişare Kurulu: "Milli iradenin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete, millete ve demokrasimize yönelik bu çağ dışı darbe girişimini, millete ait silahlarla sivil insanların üzerine ateş açılması, kurumlara bomba atılması gibi hainlikleri nefretle kınıyor ve lanetliyoruz"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - İş dünyası Ankara ve İstanbul'daki darbe girişimini kınadı.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, yaptığı yazılı açıklamada, sarsıcı olayların arka arkaya yaşandığı, hayatın normal akışının sürekli şekilde sekteye uğradığı günlerde, derin üzüntülerin de birlikte yaşandığına işaret ederek, "Tarihi boyunca birlik olabildiği her dönemde büyük başarılara ve huzura imza atabilmiş, bu toprakları zenginleştirebilmiş, hak ve hukuk düzenini sağlayabilmiş bir ülke olarak, en çok ihtiyacımız olan şey, yine birbirimize karşı besleyebileceğimiz sevgi ve saygı" ifadelerini kullandı.

"Bizler, Türkiye'de acıların ve olumsuzlukların birbirimizi birleştirebildiği, yaralarını birlikte sarabildiği bir ülkenin evlatlarıyız" diyen Belgü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Terörün bölmeye, kargaşanın halkı düşmanlaştırmaya çalıştığı ülkemizde, yeniden güçlü bir moralle hayatın normale dönebilmesini sağlamak için hepimizin elimizden geleni yapması gerektiğine inanıyoruz. Son dönmede yaşanan olaylara baktığımızda, görüyoruz ki bizleri esas üzen, acıların kendisinden de öte, bu acıların sürekli oluşu.

Hedef ve sonuç sadece yorulmuş ve morali bozulmuş bir Türkiye yaratmak. Terör ve tahriklerin yola açabileceği bu tür yorgunluk, yılgınlık ve öfkenin, kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülük olduğunu bilmemiz, fark etmemiz gerekiyor. Bu olumsuz ortamı yaratmak isteyenlere verilebilecek en iyi cevap ise, hayatın normal şekilde devam edebildiğini, aklın öfkenin önüne geçtiği, dengelerin sağlandığı bir durumu yaratabilmek ve yaşatabilmek.

Sağduyunun, daha iyisi için çaba harcamanın, hayatı gerektirdiği normlarda yaşayabilmenin, ülkemiz ve milletimiz için hep birlikte gösterebileceğimiz en büyük ve etkili çaba olacağına inanıyoruz. İçinde güvenle, çağdaş bir düzende yaşayabildiğimiz, birbirimizi sevip saydığımız, birbirimizden gurur duyduğumuz güçlü ve huzurlu bir Türkiye diliyoruz."


- "Darbe girişimini kınıyoruz"


HASEN Yüksek İstişare Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete, millete ve demokrasiye yönelik yapılan darbe girişimini "çağ dışı" diye nitelendirerek, "Darbe girişimini, millete ait silahlarla sivil insanların üzerine ateş açılması, kurumlara bomba atılması gibi hainlikleri nefretle kınıyor ve lanetliyoruz" denildi.

"Türk halkı daha önceki deneyimlerinin aksine darbeye tepkisini net bir şekilde göstererek demokrasiyi ne kadar içselleştirdiğini ortaya koymuştur. Türk halkının bu çağ dışı darbe girişimine karşı gösterdiği kararlı tutum bundan sonraki olası benzeri girişimlerin de önünde büyük bir engel teşkil edecektir" ifadelerinin yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Nitekim Türkiye demokratik bir hukuk devleti olarak demokrasiye uzanan ellere karşı gereken cezaları verecektir. Öte yandan demokrasiye müdahale girişimine karşı hem halkın hem de tüm siyasi partilerin bir araya gelerek ortak bir tutum göstermesi Türkiye için umut vericidir. Türkiye’nin sosyal ve ekonomik istikrarsızlık yaratmaya yönelik bu tür çağ dışı ve anti demokratik eylemlerle kaybedecek zamanı yoktur. Darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×