FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

- İTO Meclisi FETÖ mensuplarının darbe girişimini kınamak ve demokrasinin savunucusu olduklarını belirtmek üzere olağanüstü toplanarak ortak bir deklarasyon yayımladı - İstanbul Ticaret Odası Deklarasyonu'ndan: - "Darbe sevdalılarının hevesleri milli birlik ve beraberlik seli altında boğulmuştur. Hayırlı olsun! Demokrasi zaferimiz kutlu olsun" - "Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız bu süreçte en büyük gücümüz olmuşlardır. Onların bu akşam ay yıldızlı bayraklarla sokağa çıkma çağrılarına biz de bayraklarımızla katılacağız"

FETÖ'nün darbe girişimine tepkiler

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yapılan deklarasyonda, "Darbe sevdalılarının hevesleri milli birlik ve beraberlik seli altında boğulmuştur. Hayırlı olsun! Demokrasi zaferimiz kutlu olsun. Bugün olduğu gibi yarın da bu karanlık senaryolara fırsat vermeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız bu süreçte en büyük gücümüz olmuşlardır. Onların bu akşam ay yıldızlı bayraklarla sokağa çıkma çağrılarına biz de bayraklarımızla katılacağız" ifadeleri yer aldı.

İTO Meclisi, FETÖ mensuplarının darbe girişimini kınamak ve milli irade ile demokrasiye sahip çıkmak adına olağanüstü toplanarak, Meclis üyeleri tarafından kabul edilen bir deklarasyon yayımladı.

Türk bayraklarıyla donatılan Meclis salonunda İstiklal Marşı ve dünkü darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin ruhuna Fatiha okunarak başlanan, ortak açıklamanın yapıldığı toplantıda, "Yapılan her askeri darbe, verilen her muhtıra; ekonomik refahın katilidir. Darbe sevdalılarının hevesleri milli birlik ve beraberlik seli altında boğulmuştur. Hayırlı olsun! Demokrasi zaferimiz kutlu olsun" denildi.

Meclis Başkanı Şekib Avdagiç ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar'ın katılımıyla düzenlenen toplantıda yayımlanan deklarasyon metninde şu ifadeler yer aldı:

"Darbe sevdalılarının hevesleri milli birlik ve beraberlik seli altında boğulmuştur. Hayırlı olsun! Demokrasi zaferimiz kutlu olsun. Bugün olduğu gibi yarın da bu karanlık senaryolara fırsat vermeyeceğiz.

Dün akşam Türkiye Cumhuriyeti, devletimiz büyük bir felaketi atlattı. Demokrasiyi alçakça hedef alan bir darbe girişimi, halkımızın, güvenlik güçlerimizin, siyasetçilerimizin topyekün birlik olması ve sağduyusuyla önlendi.

Devlet düşmanlarına hak ettikleri cevap verildi. Bizler bu karanlık tabloyu ülkemize yaşatanlar karşısında susmadık. Halka zulmederek kendi senaryolarını dayatmaya, kendi kirli politikalarını hayata geçirmeye çalışanlar gereken cevabı almışlardır. Kuşkusuz ki hak ettikleri cezaları da en kısa zamanda alacaklardır.

Türkiye Cumhuriyeti hiçbir karanlık odağın, üzerimizde karanlık planları olan hiçbir ülkenin kuklası değildir, olmayacaktır. Bu karanlık senaryonun planlayıcıları her kim ve kimlerse Türkiye Cumhuriyeti'ne ve milletimize tuzak kurmaktan artık vazgeçmelidirler.

Yapılan her askeri darbe, verilen her muhtıra; ekonomik refahın katilidir. Demokrasinin katilidir. Milletin ve devletin bekası adına koskoca bir kayıptır. İş alemi olarak da biz, milletimizle beraberiz devletimizin hükümetimizin yanındayız.

Türkiye'yi seçilmiş bir hükümet yönetmektedir ve hiç kimsenin gücü, milletin oylarıyla göreve gelen Sayın Cumhurbaşkanını ve milli iradenin tecellisi olan hükümeti görevden almaya yetmez.

Bu zor anlarda gösterdiği yüksek liderlikle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız bu süreçte en büyük gücümüz olmuşlardır. Onların bu akşam ay yıldızlı bayraklarla sokağa çıkma çağrılarına biz de bayraklarımızla katılacağız. Meydanlara, demokrasiye ve ülkemize sahip çıkmaya kararlıyız. Bugün daha güçlü, daha inançlıyız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İTO Meclisi daha sonra Eminönü Yeni Camii önüne giderek, metni kamuoyu ile de paylaştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×