Faruk Çelik: 4/C, Maliye’nin değil Çalışma Bakanlığı'nın gündeminde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4/C’lilerin kadroya alınmasıyla ilgili toplu sözleşme masasında bir çalışma yapıldığını ancak henüz netleşmediğini açıkladı.

Faruk Çelik: 4/C, Maliye’nin değil Çalışma Bakanlığı'nın gündeminde
21 Ocak 2014 Salı 13:33

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4/C’lilerin kadroya alınmasıyla ilgili toplu sözleşme masasında bir çalışma yapıldığını ancak henüz netleşmediğini açıkladı.

Bakan Faruk Çelik, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyelerini Bakanlık binasında kabul etti. Çelik, bu esnada gazetecilerin sorularını da cevapladı. “4/C’li çalışanların kadroya alınması ile ilgili bir çalışma olduğunu söylediniz ama Maliye Bakanı, 'böyle bir çalışma yok.' dedi. Memur-Sen, 'böyle bir çalışma var.' dedi. Kafalar karıştı. Bu konuda bir açıklama yapar mısınız?” sorusuna şöyle karşılık verdi:

"4/C’li olarak 23 bin vatandaş çalışıyor. Bunların büyük bir bölümü özelleştirme çerçevesinde kamudan ayrılmak zorunda kalan ama o anda da hükümetin onlarca yıl devlete hizmet etmiş bu insanların emeklilikleri açısından böyle bir statü çalışması ortaya koyulmuş. Konu bilinen ve bilinmeyen kesimlerce tartışılınca gerçekten çok çetrefilli bir durum ortaya çıkıyor. Burada ne söylerseniz hep farklı değerlendiriliyor. Bu konu toplu sözleşme masasında konuşulan bir konu olduğu için Çalışma Bakanlığı'nın gündeminde var. Yani artık şunu da görelim Türkiye’de çalışanların hakları toplu sözleşme masasında belirleniyor. Hükümetin masasında değil. Bakanlar Kurulu'nda belirlenmiyor, Çalışma Bakanlığı'nda belirlenmiyor, toplu sözleşme masasında belirleniyor. Toplu sözleşmede bir araya geliniyor ve alınan kararlar uygulanıyor. 4/C’liler konusunda toplu sözleşme masasında gündeme gelen konulardır. 4/B’liler kadroya alındılar, 4C’liler de bir tavsiye kararı olarak danışma kurullarında görüşülmesi ve burada bir düzenlenme yapılabilirse yapılması kararı alındı. Bunlar dolayı danışma kurulu toplantısı yapılınca bu konu gündeme geliyor. Bu şeyi ilk kez duyan medya kuruluşları da falan bakan şöyle dedi diyor. Sayın Maliye Bakanı'nın gündeminde olan bir konu değildir doğru ama Çalışma Bakanı'nın bu toplu sözleşmeyle gündeminde olan bir konu. Dolayısıyla bizim tartışmamız çok doğaldır taraflarla. Maliye Bakanlığı'nın gündeminde böyle bir konu olmaması çok doğal. Bunlar bütünüyle bilinmediği için ortaya böyle bir resim çıkıyor. siz herhangi bir bakana personellerle ilgili bir şey sorsanız, 'gündeminizde mi?' diye, yok diyecektir. Toplu sözleşmeyle bazı şeyler çözülüyor ama bazı şeyler çözülmüyor. 4/C’liler de böyle bir konu, ücret konusunda artış sağladığımız ama statü konusunda henüz netleştiremediğimiz bir konu.”

"KURLARIN İSTİHDAMI ETKİLEMEMİSİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK"

Çelik, “Kurların yükselmesi acaba istihdamı olumsuz etkiler mi? Siz bu konuda böyle bir tehlike görüyor musunuz?” sorusuna da şöyle cevap verdi:

“Son zamanlar kurlardaki dalgalanma, FED’in bakışı ve içerdeki yaşanan hadiselerin etkisiyle birlikte değerlendirmek doğru olur diye düşünüyorum. Türkiye’de ki işletmelerin borçları belli. Bu çerçevede kurda meydana gelen dalgaların özel sektörü etkileyecektir ama yönetimlerin asıl amacı sorunları tespit edebilme ve bunlara çözüm üretebilme amacıyla biz hizmet sunduk. Birçok hadise gerçekleşmeden önce tedbirleri alınarak Türkiye’de gerek istihdamın arttırılması, dünya istihdamda büyük sıkıntılar yaşarken biz en çok istihdam oluşturan ülke olduk. Bu çerçevede yaşadığımız bu sürecin de geçici olduğu inancındayım ve ekonomi kurmaylarımızın da bu konuda alması gereken tedbirler varsa, sorunların birlikte çözümü için bu konunun istihdama olumsuz yansıtılmaması konusunda çalışmalarımız sürecektir.”

"SURİYE’DEKİ GÖRÜNTÜLERE YÜREK DAYANMAZ"

Bakan Çelik, Suriye’de savaş suçu niteliğinde olan görüntüleri de şöyle değerlendirdi:

“Bir insan olarak o resimleri görmek onlara yüreklerin dayanması mümkün değil vahim bir tablo var. Aslında hükümet olarak Sayın Başbakanımızın dediği gibi öteden beri orada bir zalimane bir yönetim var, bir soykırım var ama belli çevreler bunu anlamakta zorlanıyor ama artık bence bu konu ihtilaf konusu olmaktan çıktı bir zulüm var bir zalim var insan yaşamı ayaklar altında bu son gelişmeler bunu göstermiştir. Gerek AB gerek dünya bu ve benzer gelişmelere müsaade etmemeli ki dünya insanlara bunlara müsaade edilmeyeceği güvencesi verilsin aksi takdir de bunlara göz yumulursa daha büyük katliamların dünyada yer almasına izin vermek olur.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×