Faiz giderleri yüzde 100 arttı, sanayici endişeli

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, dünya ekonomisindeki gelişmelere paralel Türkiye ekonomisinin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini söyledi.

Faiz giderleri yüzde 100 arttı, sanayici endişeli
18 Mart 2014 Salı 12:03

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, dünya ekonomisindeki gelişmelere paralel Türkiye ekonomisinin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini söyledi. Yılbaşından bu yana dolar kurunun 2,2 liraya yükseldiğini, banka kredi faizlerinin aynı dönemde yüzde 7-8’den yüzde 16-17 seviyelerine yükselerek yüzde 100 arttığına dikkat çekti. Yaşanan bu gelişmelerin 2014 büyüme hedeflerini zora soktuğunu ifade eden Yorgancılar, “Büyüme ancak üretimle olur. Büyümeyi devam ettirebilmek için öncelikli olarak ithalata bağımlılığı dolayısıyla yüksek cari açığı sona erdirecek yapısal reformları bir an önce tamamlamalıyız.” dedi.

EBSO Meslek Komiteleri ortak toplantısı yapıldı. 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu uyarınca yılda iki kez yapılması mecburi olan toplantıda 200’ün üzerinde üye, güncel ekonomik gelişmeler ve oda çalışmalarını değerlendirdi. Başkan Yorgancılar, yerel seçimlerin genel seçim hüviyetine büründüğü bir ortamda, kurlardaki dalgalanma ve Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki gerginliğin ekonomide belirginsizliklere yol açtığına dikkat çekti. Ülkenin bu zorlukları aşacak güç ve kapasitede olduğunu vurgulayan, sanayiciye üretim çağrısını yineleyen Yorgancılar, şöyle konuştu: “Amerikan Merkez Bankası parasal genişlemeye son vereceğini açıklamasının ardından dünya ekonomisinde dengeler değişti. Yılbaşından itibaren sanayicinin yüzde 7-8 olan banka kredi faizleri iyi müşteriler için yüzde 12-13, riski biraz fazla olanlar içinse yüzde 16-17’ye yükseldi. Yatırımcının, sanayicinin faiz giderleri yüzde 100 arttı.” Büyümenin motorunun ihracat olduğu bir ortamda iç tüketimin büyüme üzerindeki olumlu etkilerinin gözardı edilmemesi çağrısında bulunan Ender Yorgancılar, IMF’nin Ocak 2014’te yayınladığı "Dünya Ekonomik Görünümü" raporuna atıfta bulunarak, “IMF, gelişmekte olan ekonomiler için büyüme önerileri arasında sermaye akımlarının kararsızlıklarından doğacak kırılganlıkları yönetin, ani kredi artışlarının ertesinde finansal istikrarınızı koruyun ve büyümeyi desteklemek için yapısal refomlarınızı yapın diyor. Büyüme neyle olur? Üretimle. Büyümeyi devam ettirebilmek için öncelikli olarak ithalata bağımlılığı, dolayısıyla yüksek cari açığı sona erdirecek yapısal reformları bir an önce tamamlamalıyız.” şeklinde konmuştu. Yorgancılar ayrıca bu gelişmeler ışığında 2014-2016 yılları arasını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP)’ın da revize edilmesi gerektiğini vurguladı.

EBSO Meclis Başkanı Salih Esen de yaptığı konuşmada, belirsizlik ortamının sanayiciyi endişelendirdiğine dikkat çekti. Esen, “Yaşanan bu belirsizlikler, iş yapma istediğimizi etkiliyor ancak biz sanayicilerin, yılgınlığa kapılmadan üretime devam etmesi gerekiyor.” dedi. CİHAN

Faiz giderleri yüzde 100 arttı, sanayici endişeli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×