EXPO 2016 Antalya'da geleneksel el sanatları sergileniyor

- Nepal'in "Himalaya Bahçesi" isimli sergi alanında ülkenin gündelik hayatında önemli bir yere sahip olan çömlek yapımı, uygulamalı olarak gösteriliyor

EXPO 2016 Antalya'da geleneksel el sanatları sergileniyor
23 Mayıs 2016 Pazartesi 12:52

ANTALYA (AA) - Dünya Botanik EXPO'su EXPO 2016 Antalya'da, botanik zenginliğin yanı sıra ziyaretçilere ülkelerin kültürel zenginlikleri de tanıtılıyor.

EXPO 2016 Antalya Ajansından yapılan açıklamaya göre, EXPO 2016 Antalya sergi alanında, ülke bahçeleri ve Türkiye tema bahçelerinde çömlekçilikten su kabağı işlemeciliğine kadar pek çok el sanatının incelikleri ustaları tarafından sergileniyor.

Nepal'in "Himalaya Bahçesi" isimli sergi alanında ise ülkenin gündelik hayatında önemli bir yere sahip olan çömlek yapımı, uygulamalı olarak gösteriliyor.

100 yıllık aile mesleğini sürdüren Nepalli çömlek ustası Surya Ram Prajapati, ziyaretçilere çömlek yapımını gösteriyor.

Çömlek yaptığı çarkı kol gücüyle çeviren Prajapati, çömlek hamuruna ustaca şekil veriyor. Nepal pavilyonunu ziyaret edenler hem çömlek yapımını izliyor hem de satın alabiliyor.

Kültürlerinin en önemli parçalarından biri olan çömlekçiliği EXPO 2016 Antalya'da sergiledikleri için çok mutlu olduklarını belirten Nepal Ülke Komiseri Birendra Bajracharya, "Biz Nepal olarak burada yalnızca bahçemizi ve botanik kültürümüzü sergilemiyoruz. Nepal'in geleneklerini de anlatıp, gösteriyoruz." dedi.

Türkiye tema bahçeleri alanında ise İbradı Belediyesi tarafından su kabağı işlemeciliğinin incelikleri sergileniyor. Su kabağı ustası Ömer Sami Pakdil'in büyük bir hüner isteyen çalışması, alanı gezenler tarafından ilgiyle izleniyor.

İbradı Bahçesi görevlisi Yılmaz Türkdoğan, binlerce yıllık geçmişe sahip İbradı'nın başta düğmeli evleri olmak üzere, zengin kültürünü ziyaretçilere tanıtmaktan mutlu olduklarını ifade etti.

Burdur Bahçesi'nde ise lavanta etkinliği yapılıyor.

Bahçe sorumlusu Hamza Cidik, Burdur'da son yıllarda su kaynaklarının tükenmesini önlemek amacıyla az su tüketen aromatik ve tıbbi bitki üretimin yaygınlaştığını kaydetti.

Bu kapsamda lavantanın giderek önem kazandığını ifade eden Cidik, lavanta yağı ve esansının çeşitli şekillerde değerlendirildiğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×