Evinde Temizlikçi Çalıştıran Cep Telefonu İl Sigortasını Yapabilecek

10 günden az çalıştırılan gündelikçiler, '5510'a SMS atarak günlük 80 kuruş primle sigorta yaptırılabilecek. 10 günden çok çalışanı bildirmeyene ise 1.201 lira ceza var

Evinde Temizlikçi Çalıştıran Cep Telefonu İl Sigortasını Yapabilecek
27 Mart 2015 Cuma 08:00

Ayda 10 günden çok çalıştırılan gündelikçiler için sigorta zorunluluğu uygulaması 1 Nisan 2015'ten itibaren yürürlüğe girecek. 10 günden çok çok çalışan gündelikçiyi bildirip sigorta yaptırmayanlar 1.201 lira nakit cezası verecekler. Aynı evde ayda 10 günden az çalışan gündelikçiler içinse sigorta zorunluluğu bulunmaz fakat ferdi kaza ve iş hastalıklarına karşı korumak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) 3 ayrı yöntemle müracaat yapılabilecek:

KÂĞIT FORM: Çok yaşlıların bilgisayar ve cep telefonuyla uğraşamayacağı düşünülerek basılı form hazırlandı. Formu doldurup SGK'ya vermeleri yeterli olacak.

İNTERNET: e-Türkiye portalına girerek internet üstünden müracaat yapılabilecek. Çalıştıran, kendisinin ve işçisinin T.C. hüviyet numarasını ve ayda kaç gün çalıştıracağını belirtecek. Primi ise bankaya giderek veya ödeme talimatıyla yatıracak.

SMS: Hazırlıkları henüz süren ve nisan ayı bünyesinde detayları açıklanacak SMS yönteminin enfazla tercih edilen metod olması bekleniyor. Bu yöntemle, hatırlanması basit iri ihtimalle tıpkı sürede ilgili yasanın numarası bulunan '5510' telefon numarası şekilde duyurulacak. Tüm GSM operatörü aboneleri, tıpkı numaraya mesaj atmak şekli ile oturdukları yerden gündelikçisinin sigortasını yapacak. Prim ise GSM operatörü vasıtası ile faturayla müşterek öğrenim edilip SGK'ya aktarılacak.

80 KURUŞ PRİMLE İŞ KAZASI SİGORTASI

Gündelikçiyi 10 günden az çalıştıranlar şu an için gündelik 80 kuruş prim ödeyerek işçilerini iş kazası ve iş hastalıklarına karşı sigortalayacak. Ayda 4 gün çalıştırılan gündelikçi için 3 lira 20 kuruş prim ödenmesi yeterli olacak. Ayda 10 günden az çalıştırılan gündelikçilerin sigortasını yaptırmayanlar için yasada cezai bir yaptırım öngörülmüyor.
SGK, sırf 80 kuruşluk prim karşılığında iş kazalarına karşı gündelikçilere başka sigortalı işçilerle tıpkı hakları sağlayacak. Normalde bir iş kazasında Şayet işveren hatalı ise SGK, işçi için yaptığı her türlü harcamayı işverenden isteyebiliyor. Ancak gündelikçi istihdam edenlerin kusurundan ötürü SGK hiç bir nakit istek etmeyecek. Gündelikçi çalıştıranlar, işçisi işten ayrıldığında 10 gün bünyesinde SGK'ya bildirmek zorunda. Bildirimde bulunmayanlar asgari ücretin 10'da 1'i (120 TL) tutarında ceza ödeyecek.

SİGORTASIZ ÇALIŞTIRIRSAN PRİMİN 246 LİRA DÜŞER

Gündelikçi çalıştıranlar başka işverenlere sağlanan teşviklerden aynen yararlanabilecek. Son 6 aydır sigortalı şekilde herhangi bir işte çalışmayan 18-29 ıslak arasındaki bayları ve 18 yaşından iri kadınları çalıştıranlar 2 sene süreyle işveren priminden muaf olacak. Devlet bununla beraber prim borcu bulunmayan işverenlere yüzde 5 prim teşviki uyguluyor.
Normalde 1 ay gündelikçi çalıştıranların brüt asgari ücret üstünden 414.5 lira prim ödemesi gerekiyor. Eğer sırf yüzde 5 prim teşvikinden yararlanılırsa maaş prim 354.4 liraya düşecek. Kadın ve genç istihdamı teşvikinden yararlanılması mecburiyetinde ise ödenecek prim tutarı 168.21 liraya düşecek ve her ay 246.3 lira kazançlı çıkacak.

BEYAN ETMEYEN 1.201 TL PARA CEZASI VERECEK
Gündelikçiyi ayda 10 günden çok çalıştıranlar, bundan sonra bildirmek mecburiyetinde olacak. İşverenlerin işe giriş bildirgesini, ilk işe başlanan ayın sonuna kadar verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde 1.201 TL idari nakit cezası var. Ayrıca prim ödenmeyen her ay için asgari ücretin 5'te 1'i (240 TL) ceza verilecek.

KANUN NO'SU TERCİH EDİLDİ

SMS'le sigorta için tercih edilen telefon numarasında 5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun hukuk numarası dikkate alınmış.

EMEKLİ GÜNDELİKÇİ İÇİN DE KOLAYLIK SAĞLANIYOR

Normalde çalışanlar isteğe bağlı sigorta yaptıramıyor. Ancak gündelikçilere istisna uygulanacak. SSK veya Bağ- Kur kapsamında isteğe bağlı sigortası bulunan bir şahıs ayda 10 günden az çalışıyorsa, sigortalılığı sona ermeyecek. 10 günden az gündelikçi şekilde çalışan emekli destek priminden muaf olacak.

SERTİFİKA ALAN GÜNDELİKÇİ İÇİN 4 YIL TEŞVİK VAR

Genç ve hanım istihdamı kapsamında sağlanan teşvik 24 ay olacak. Ancak işçinin mesleki eğitim sertifikası alması mecburiyetinde bu zaman 48 aya çıkacak. 4 sene süreyle 414.5 lira yerine 168.21 lira prim ödenecek. 4 senenin sonunda ise ödemeler tertipli yapıldığı takdirde 354.4 lira ödeme yapılacak.

YABANCI İSE 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞTIRILAMAYACAK

Son senelerde Gürcistan, Moldova başta olmak üzere muhtelif ülkelerden hasta, çocuk ve İhtiyar bakımı yahut ev hizmetleri için yabancı hanım işçi getiriliyor. Bunlar 30 günden az süreyle çalıştırılamayacak. Dolayısıyla 10 günden çok çalışan gündelikçilere tanınan haklardan yararlanamayacak.

EKSİK GÜN İÇİN İSTEĞE BAĞLI SİGORTA MÜMKÜN

Gündelikçi kadınlar, çalışmadıkları günler için isteğe bağlı sigorta yaptırabilecek. Primi, asgari ücret ile asgari ücretin 6.5 sert içinde kendi belirleyecekleri tutardan ödeyecek. Asgari ücret üstünden ödeme yapılırsa, gündelik 13 lira, 15 gündelik zaman için de 145 lira prim ödemeleri gerekecek.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×