Etiyopya, Cibuti ve Çin 4 milyar dolarlık gaz projesine başlıyor

- Proje kapsamında Etiyopya'nın Çin'e her yıl 10 milyon metreküp LNG ihraç etmesi bekleniyor

Etiyopya, Cibuti ve Çin 4 milyar dolarlık gaz projesine başlıyor
22 Temmuz 2016 Cuma 11:14

ADDIS ABABA (AA) – Etiyopya, Cibuti ve Çin ortaklığıyla hayata geçirilmesi beklenen 4 milyar dolarlık doğalgaz projesinin çok yakında başlayacağı bildirildi.

Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom, Etiyopya ve Cibuti ülkeleri arasında gerçekleştirilen bakanlar düzeyindeki ortak komite toplantısında proje hakkında bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Adhanom, projenin Etiyopya ve Cibuti arasındaki çok sayıda iş birliği alanının bir parçası olduğunu söyledi. Tren hattı, otoyol ve enerji ağı projelerinin önemine değinen Adhanom, bu projeyle iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyon sürecinin daha iyi ileriye götürüleceğini söyledi.

Cibuti Dışişleri Bakanı Mahmud Ali Yusuf ise projenin gerçekleşmesi için büyük bir zorlukla yüz yüze kalacaklarını belirtirken toplantıların entegrasyon gündemini daha ileriye taşımayı hedeflediğini belirtti.

Proje, Cibuti ve Etiyopya arasında inşa edilecek bir doğalgaz boru hattı, sıvılaştırma tesisi ve Cibuti’nin Damerjog bölgesinde inşa edilecek bir ihraç terminalinden oluşuyor.

Her yıl 12 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak olan proje, 700 kilometrelik bir boru hattına sahip olacak. Proje sayesinde Etiyopya her yıl Çin'e 10 milyon metreküp LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ihraç edecek.

Üç yıl içinde bitirilmesi planlanan projeyi Çinli firma POLY-GCL Petroleum Group üstlenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×