"Erdemir, OYAK'a bağlı şirketlere kar transferi yapıyor"

Zonguldak Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (Erdemir) Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) bağlı şirketlere kar transferi yaptığını iddia etti. Tetiker, "Erdemir, örneğin...

18 Haziran 2014 Çarşamba 18:28

Zonguldak Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (Erdemir) Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) bağlı şirketlere kar transferi yaptığını iddia etti. Tetiker, "Erdemir, örneğin ERSEM’e sacın tonunu 650-680 dolardan veriyor, ERSEM bunu bizim tüccarımıza 700-750 dolardan satıyor. Erdemir bunu belki de Erdemir’e 500 dolardan veriyor, bunu da tam olarak bilemiyoruz. Erdemir bu malı direk bana satsa 700 dolardan satacak ve kar ortaklara gidecek. Burada asıl gündeme getirilmesi gereken konu bu. Bunun anlamı tamamıyla ERSEM’e kar transferidir. Başka bir şey değil.” dedi.

Bugün oda binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Yaşar Tetiker, Erdemir yönetiminin son yıllarda uyguladığı satış ve nakliye politikaları ile ilçedeki tüccar ve nakliyeciye büyük zararlar verdiğini, yaşanan sıkıntı ve sorunların çözüme kavuşturulmadığını ve bununla ilgili de sabırla beklediklerini söyledi.

Erdemir’in yassı çelik ürünlerinin satışı ile nakliyeyi direk kendisi yapması gerekirken bu işleri başka firmalar üzerinden yapmaya başladığını söyleyen Tetiker "Oyak’a bağlı Omsan’a 35 dolardan verilen nakliyenin ilçedeki kamyonculara 15 dolardan yaptırıyor. Her gün korkunç kurulan tezgâhlar var. Yaşanan çok acı hadiseler var. Mesela Erdemir kafasına göre tüccarı kendi pörtföyünden çıkarıyor ERSEM’e veriyor. Şimdi ERSEM’e verdiğin zaman bunun teminat mektubu sorunu var. Teminat mektubu sorununu iade etmesi lazım bankaya. Bankadan tekrar bu teminat mektubunu alabilmesi soru işareti. Burada bankacılarında bir tezgahı var. Ben bunları çekinerek söylemiyorum. Diyelim ki Yaşar Tetiker’e bu teminat mektubunu verdim ama pişman oldum. “Batan gemiler var kendimi kurtarayım, nasıl kurtarabilirim ben bu gemiden teminat mektubu mu?” Bankacılar bunun çabası içerisinde. OYPA’nın da yaptığı hepsi kar transferidir. Kar transferi tamamı ile suçtur. Ortaklarından para kaçırmaktır, olay bu kadar basit. Nakliye konusunda diyelim ki Bursa nakliyesi ton başına teslim fiyatı 30 dolar veriyor, yani 60 TL. Nakliyeyi yapan firmaya bu malı taşıttırırken 60 lira vermesi lazım ama nakliyeci firmaya 30-35 TL’ye malı taşıttırıyor. Geri kalan para kendisine kalıyor." dedi.

"BEN SENİNLE ÇALIŞMIYORUM, ERSEM'LE ÇALIŞ"

Tetiker, kendisi ile çalışmak isteyenleri Erdemir'in Ersem' e yönlendirdiğini ileri sürerek şunları kaydetti: "Şimdi satışta da aynı yönetimi uygulamaya başladılar. Diyor ki; “Arkadaş ben senle çalışmıyorum, sen ERSEM’le çalış” diyor. Erdemir, örneğin ERSEM’e sacın tonunu 650-680 dolardan veriyor, ERSEM bunu bizim tüccarımıza 700-750 dolardan satıyor. Erdemir bunu belki de Erdemir’e 500 dolardan veriyor, bunu da tam olarak bilemiyoruz. Erdemir ortaklarına kar ettirmekle sorumlu. Çünkü halka açık bir şirket. Erdemir bu malı direk bana satsa 700 dolardan satacak ve kar ortaklara gidecek. Burada asıl gündeme getirilmesi gereken konu bu. Bunun anlamı tamamıyla ERSEM’e kar transferidir. Başka bir şey değil”

Basın toplantısının ilerleyen bölümlerinde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve liman konularına da değinen Tetiker "Göreve geldiğimizde 650 olan işçi sayısı bugün 850’ye çıktı. OSB’de devam eden fabrika inşaatlarının tamamlandığında bu sayı bin 750’ye çıkacak. 4 tersanecimizle toplantılar yaptık. Anonim şirket kurulması kararını aldık. Şu anda anonim şirketin sözleşmesi yazıldı. Ortaklıktaki hukuki haklar konusu çözülüyor. Bu liman yapıldığında hem kendi boru-profil üreten sanayicilerimizin hem de ithalat ve ihracatın önünü açmış olacağız. Çevre il ve ilçelerden de Ereğli’de ki bu liman olayına destek var. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası bize tam destek veriyor bu konuda. Çünkü Düzce-Ereğli artık yarım saat. Oradaki sanayicimizde hemen buraya limana gelip tamil ve tahliyesini yapabilecek. Bizim burada tamil - tahviye fiyatımız 1,5 dolar olacak." diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×