EPDK ve Borsa İstanbul, yarın Tek Percere Sistemi'ne geçiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 'Tek Pencere Sistemi'ne dâhil kurumlara yarından itibaren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Borsa İstanbul’un da katılacağını duyurdu. Yazıcı, "EPDK tarafından akaryakıt harici ürünler...

EPDK ve Borsa İstanbul, yarın Tek Percere Sistemi'ne geçiyor
13 Temmuz 2014 Pazar 14:38

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 'Tek Pencere Sistemi'ne dâhil kurumlara yarından itibaren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Borsa İstanbul’un da katılacağını duyurdu.

Yazıcı, "EPDK tarafından akaryakıt harici ürünler için verilen uygunluk belgelerinin elektronik ortamda temini ve takibi, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede etkinliği artıracak. Ayrıca usulsüzlüğü ve sahteciliği de önleyecek." dedi.

Bakan Yazıcı konuyla ilgili yazılı açıklamasında, ithalat ve ihracat işlemlerinde çeşitli kurum ve kuruluşlarca düzenlenerek gümrük beyannamesi ekinde aranan izin veya uygunluk belgelerinin elektronik ortama aktarılmasına yönelik Tek Pencere Sistemi'nin, Şeker Kurumu ile başlatıldığını, sistemi yaygınlaştırma çalışmalarının devam ettiğini, bu kapsamda EPDK ve Borsa İstanbul’un da sisteme dahil olacağını ifade etti.

Her iki kurum tarafından düzenlenerek gümrük beyannamesi ekinde kâğıt ortamında ibraz edilen uygunluk yazılarının yarından itibaren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na doğrudan elektronik ortamda aktarılmaya başlanacağını ifade eden Yazıcı, yükümlünün bu kurumların düzenlediği uygunluk yazılarını gümrük idarelerine kâğıt ortamında getirmesine gerek kalmayacağını söyledi.

Sisteme dâhil kurum sayısının artırılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Yazıcı, ilgili kurumların da desteğiyle kağıtsız gümrük hedefine adım adım yaklaşıldığını, bakanlık olarak gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi ve hızlandırılmasına yönelik çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×