Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: (2)

- "Enerji maliyetlerinde de doğalgazda İran tahkimini eylül veya ekim gibi tamamlayıp, kış gelmeden ciddi bir indirim konusundaki güzel haberi halkımıza vereceğiz" - "Türkiye şu anda borç stoku iyileşen, cari açık performansı olarak ciddi bir somut makro ve mikro temele sahip" - "Bunun üzerine inşa edeceğimiz; turkuaz kart, vatandaşlık ve oturma izni ve yeni fonların oluşturulması gibi konularda çok önemli adımlar atıyoruz. Ekonomik ve yatırım iklimi çok daha iyi bir noktaya gidecek"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: (2)
22 Temmuz 2016 Cuma 17:53

ANKARA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ekonomi konusunda Türkiye'nin bugününün yarından daha güçlü olacağını belirterek, "Enerji alanında da çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İstikrarlı bir şekilde enerji ihtiyacının karşılanması için çalışıyoruz. Onun dışında enerji maliyetlerinde de doğalgazda İran tahkimini eylül veya ekim gibi tamamlayıp, kış gelmeden ciddi bir indirim konusundaki güzel haberi halkımıza vereceğiz." dedi.

Katıldığı bir canlı yayın programında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi ve sonrasındaki sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albayrak, Türkiye'nin ekonomide son yıllarda yaşadığı türbülanslardan güçlenerek çıktığına dikkati çekti.

Albayrak, ekonomi alanında yeniden bir büyüme planı içerisinde çok yoğun bir ekonomi paketinin çalışılarak tamamlandığını açıkladı.

Söz konusu çalışmanın 1 ay içerisinde Meclis'e geleceğini ifade eden Albayrak, bu çalışmanın vergi barışı ve diğer konularda yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri olduğunu anlattı.

Albayrak, yeni finansal iklimde, denetleme ve takip özelinde, yurt dışında farklı sermaye sahipleri için ciddi kolaylıklar sağlayacak bu düzenleme ile son sürat gaza basmak için Türkiye'nin hazır olduğunu vurgulayarak, "Türkiye şu anda borç stoku iyileşen, cari açık performansı olarak ciddi bir somut makro ve mikro bir temele sahip. Bunun üzerine inşa edeceğimiz; turkuaz kart, vatandaşlık ve oturma izni ve yeni fonların oluşturulması gibi konularda çok önemli adımlar atıyoruz. Ekonomik ve yatırım iklimi çok daha iyi bir noktaya gidecek." ifadelerini kullandı.

Dövizdeki ve borsadaki dalgalanmanın kısa vadeli olduğuna işaret eden Albayrak, piyasaların ürkek olduğunu ve anlık tepkiler verdiğini anımsattı.

Albayrak, kısa süreli dalgalanma ve krizlerin hep olduğunu ve Türkiye'nin bölgedeki tek güvenilir istikrarlı oyuncu olması noktasında gösterdiği duruşta hiçbir şekilde yavaşlama ve geri adım olmayacağını vurguladı.

Türkiye'nin bugününün ekonomik anlamda da dünden daha iyi olacağının, yarının da bugünden daha güçlü olacağının altını çizen Albayrak, "Enerji alanında da çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İstikrarlı bir şekilde enerji ihtiyacının karşılanması için çalışıyoruz. Onun dışında enerji maliyetlerinde de doğalgazda İran tahkimini eylül veya ekim gibi tamamlayıp, kış gelmeden ciddi bir indirim konusundaki güzel haberi halkımıza vereceğiz." dedi.

- Medya milli iradenin yanında durdu

Albayrak, darbe girişiminin yaşandığı gece medyanın çok tarihi bir destek ve tavır sergilediğini ve milletin iradesinin yanında durduğunu söyledi.

"Türkiye millet olarak bir bütün nasıl olunur tüm konularıyla ortaya koydu." diyen Albayrak, daha öncesinde halka zulmeden bir darbe yaşanmadığını ve söz konusu girişimin bir ihanet projesi olduğunu dile getirdi.

Albayrak, 79 milyonluk Türkiye'ye ne kadar teşekkür edilse az olduğunu, siyasiler olarak kendilerine verilen rolü en iyi şekilde ifa edeceklerini kaydetti.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×