En çok çalışılmak istenen sektörler IT, sağlık ve otomotiv

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad’ın araştırmalarına göre 23 ülkede en çok çalışılmak istenen sektörler bilgi teknolojileri (IT), sağlık ve otomotiv. Bu sektörlerin tercih edilmesinde keyifli iş ortamı, iyi iş-hayat dengesi,...

En çok çalışılmak istenen sektörler IT, sağlık ve otomotiv
15 Temmuz 2014 Salı 12:23

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad’ın araştırmalarına göre 23 ülkede en çok çalışılmak istenen sektörler bilgi teknolojileri (IT), sağlık ve otomotiv. Bu sektörlerin tercih edilmesinde keyifli iş ortamı, iyi iş-hayat dengesi, zevkli iş kavramı önemli rol oynuyor.

Randstad, 14. Randstad Global Award’ın bulgularını ilan etti. Araştırma ile çalışanlar tarafından en beğenilen ve çalışılmak istenen 50 şirket belirlendi. 23 ülkede 200 bini aşkın deneğin katıldığı Global Randstad 2014 sıralamasında birinciliği BMW elde ederken; ikinci Sony, üçüncü Samsung, dördüncü GE, beşinci Coca Cola oldu.

Güçlü markaların doğru yetenekleri bünyelerine katmak ve ellerinde tutmak için son senelerde büyük çaba harcadığını belirten Randstad CEO’su Jacques van den Broek, bu sene araştırma safhasında çalışanların şirketlerden ayrı beklentiler içinde olduğunu belirlediklerini aktardı. Broek, “Sonuçlara göre herkesin ilgisini çekecek ve tek bir karakteristik yapıya sahip şirket sayısı çok az. ‘İşveren markalaşması’ son derece ince konuları barındıran, çok boyutlu düşünülmesi gereken, çalışanlar nezdinde saygı uyandıracak bir sanat. Çalışanlar artık net bir dille şirketlerden farklı şeyler istiyor. Bu nedenle ‘işveren markası’ şirketi eşsiz kılmak adına farklı ve zengin özellikleri çalışanlarına iletmeli. Ayrıca bu özellikleri fırsat bulduğu her ortamda yeni yetenekleri bünyelerine katmak ve ellerinde tutmak için anlatmalı.” dedi.

İşveren cazibesinin geçen seneye oranla yüzde 4 arttığını aktaran Broek, “Çalışanlar nezdinde geniş coğrafyaya yayılmış ve ekonomik güvenilirliği olan şirketler ön plana çıkıyor. 23 ülkede yaptığımız araştırmada en çok çalışılmak istenilen sektörleri IT, sağlık, otomotiv olarak belirledik.” açıklamalarında bulundu.

Sony İnsan Kaynakları Genel Müdürü Tomoko Adachi, ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Adachi, “Küresel bir şirket olarak çalışanlarımız için geniş fırsatlar sunuyoruz. Kendimizi her ürün ve hizmette en iyisini sunma tutkumuzu paylaşan aynı zamanda yetenekli bireyleri aramaya adadık.” dedi.

Samsung Avrupa İnsan Kaynakları Başkanı Richard Pibworth ise “Dünya genelinde çalışılmak istenilen en cazip şirketlerden biri olarak görülmekten büyük bir memnuniyet duyduk. Amacımız her zaman yetenekli, yenilikçi insanları Samsung ailesine çekmek, geliştirmek ve onlara esin kaynağı olmak. Hep birlikte, müşterilerimiz için hem lokal hem de global anlamda heyecan verici yeni deneyimler sağlayacak çözümler üretiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞANLARIN BEKLENTİLERİ DEĞİŞİYOR

En büyük çalışan sayısı, kurumsal/kâr, en az 25 ülkede faaliyette bulunma, bütün ülkelerde aynı şirket ismi ile faaliyet gösterme ve çalışanların minimum yüzde 30’unun yurt dışından istihdam edilmesi ile saptanan Global Randstad Ödülleri’nde işverenlerden beklentiler de ölçümlendi.

Birkaç sene evveline kadar ‘uzun süreli iş güvencesi’ ve ‘rekabetçi maaş’ çalışanlar için birinci önceliğe sahipken, şu an keyifli iş ortamı, iyi iş-hayat dengesi, zevkli iş kavramı daha çok ön plana çıkıyor. Kurum değerleri ve topluma katkılarının önemi de yeni iş seçiminde adaylar tarafından belirleyici faktör olmayı sürdürüyor.

Araştırmada erkek ve kadın çalışanların yeni iş seçiminde farklı kriterlerinin olması dikkat çekiyor. Erkek çalışanlarda kariyer beklentisi, güçlü yönetim kadrosu ve güçlü finansal yapıya bakarken; kadın çalışanlarda iş yeri atmosferi, iş-yaşam dengesi, erişebilirlik ve esneklik öne çıkıyor.

Kuşaklar arası beklentilerin de ölçümlendiği Global Randstad 2014 ödüllerinde genç çalışanlar eğitim, kariyer olanakları, iş kapsamı ve kariyer yönetimine daha fazla önem verirken, orta yaş ve üstü çalışanların maaş, iş güvenliği, finansal yapının gücüne, ulaşılabilirliğe ve esnekliğe dikkat ettiği görülüyor.

Bu yıl 14'ncüsü gerçekleştirilen "Global Randstad Award 2014" listesinde beğenilen ve çalışılmak istenen şirketler şöyle sıralandı:

Accenture Carrefour General Motors KPMG Samsung

Allianz Citigroup GSK McDonalds Siemens

ArcelorMittal Coca-Cola Hitachi Nestlé Sodexo

AT&T Compass Group Honda Nokia Sony

AXA Deutsche Bank Honeywell Novartis ThyssenKrupp

BASF Deutsche Post HP Panasonic Corp. Total

Bayer FedEx HSBC Holdings Pepsico Toyota Motor

BMW Ford IBM Philips Unilever

Bosch GDF Suez Ikea Procter & Gamble UPS

Cargill GE Johnson & Johnson PwC Volkswagen

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×