Ekonomi Bakanı Zeybekci:

- "Eximbank, şu anki yapısıyla ve imkanlarıyla, her ne kadar 15 milyar dolar civarında bir kaynakla 35 milyar dolar civarındaki kredi alanını yararlandırabilir olsa da bu yeterli değildir. Bunu, yeni anlayışla 100 milyar dolarları konuşabildiğimiz alana doğru hep beraber götüreceğiz"

Ekonomi Bakanı Zeybekci:

ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci̇, "Eximbank, şu anki yapısıyla ve imkanlarıyla, her ne kadar 15 milyar dolar civarında bir kaynakla 35 milyar dolar civarındaki kredi alanını yararlandırabilir olsa da bu yeterli değildir. Bunu, yeni anlayışla 100 milyar dolarları konuşabildiğimiz alana doğru hep beraber götüreceğiz." dedi.

Zeybekci, Türki̇ye Müteahhi̇tler Bi̇rli̇ği̇ (TMB) Başkanı Mi̇that Yeni̇gün ve yöneti̇m kurulu üyeleri̇ni̇ Bakanlık'ta kabul etti.

Yeni dönemde Eximbank'ın tekrar Ekonomi Bakanlığının sorumluluk alanına girdiğini hatırlatan Zeybekci, "Eximbank, şu anki yapısıyla ve imkanlarıyla, her ne kadar 15 milyar dolar civarında bir kaynakla 35 milyar dolar civarındaki kredi alanını yararlandırabilir olsa da bu yeterli değildir. Bunu, yeni anlayışla 100 milyar dolarları konuşabildiğimiz alana doğru hep beraber götüreceğiz." diye konuştu.

Zeybekci, müteahhitlik sektörünün yurt içi ve dışında güçlenebilmesi için TMB ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Yenigün ise Rusya, Irak ve Libya pazarlarının kapanmasından sonra kapasitelerinin yüzde 35'ini kaybettiklerine dikkati çekerek, hükümetin de desteğiyle söz konusu açığı başka pazarlar aracılığıyla kapatmayı umduklarını dile getirdi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×