Ekonomi Bakanı: Bu yıl 200 milyar dolarlık mal ve hizmet ihraç edeceğiz

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin bu yıl yapacağı mal ve hizmet ihracatının 200 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

Ekonomi Bakanı: Bu yıl 200 milyar dolarlık mal ve hizmet ihraç edeceğiz
11 Aralık 2013 Çarşamba 12:18

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin bu yıl yapacağı mal ve hizmet ihracatının 200 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

Zafer Çağlayan, Ekim ayı Ödemeler Dengesi verilerini yaptığı yazılı açıklamayla değerlendirdi. Türkiye’nin 2012 yılında 152,5 milyar dolar mal, 43,2 milyar dolar hizmet ihracatıyla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 195,7 milyar dolar ihracat geliri elde ettiğini belirten Çağlayan, 2013 yıl sonu itibariyle mal ve hizmet ihracatının 200 milyar doları bulacağını müjdeledi.

Bu rakamın 11 yıl önce Türkiye’nin 236 milyar dolarlık GSYİH’sına yakın olduğunu vurgulayan Ekonomi Bakanı, “Bu yılın ilk 10 ayında hizmet ihracatımız yaklaşık yüzde 10 artışla 40.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2013 sonu itibarıyla 48 milyar dolar ile hizmet ihracatında yeni bir rekor kıracağız. Hedefimiz 2023’te 150 milyar dolar hizmet ihracatına ulaşmak.” dedi.

HİZMET İHRACATINA DESTEK

Ekonomi Bakanlığı olarak 2012 ortasından bu yana hizmet ihracatçılarına destek verdiklerine işaret eden Çağlayan, “Nasıl mal ihracatında Turquality, Marka desteği gibi desteklerimiz varsa, hizmet ihracatımız için de destek sağlamaya devam edeceğiz. Sağlık turizmi, eğitim, film ve yazılım sektörlerinde verdiğimiz destekleri turizm, müteahhitlik ve havayolu taşımacılığı sektörlerine de sağlamak noktasında yeni bir destek paketi üzerinde çalışıyoruz. Bakanlığımızca hazırlanan Destek paketini, Para Kredi Koordinasyon Kurulu’nun onayını müteakip 2014 yılında uygulamaya başlayacağız.” diye konuştu.10 aylık cari açığın 51,9 milyar dolara ulaştığını dile getiren Zafer Çağlayan, cari açıkta geçen yıla oranla 12,3 milyar dolar artış olduğunu ifade etti. Söz konusu artışta 12,8 milyar dolar civarında gerçekleşen altın ithalatının önemli etkisinin olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Yıl sonu Orta Vadeli Program beklentisi, 58.8 milyar dolar ve GSYİH’deki pay anlamında yüzde 7.1. Gelecek yıl daha düşük rakam ve oranlar göreceğiz.” diye konuştu.

Yılın ilk 10 ayında Türkiye’de toplam 9,2 milyar dolarlık bir yabancı yatırım girişi olduğunu aktaran Çağlayan, şöyle devam etti:

“Dünya ekonomisindeki mevcut durumu dikkate alınca bunu normal karşılamak gerekir. Cuma günü açıklanacak olan uluslararası yatırım verilerinin daha yüksek yatırım girişlerini göstermesini bekliyorum. 2014’te yatırım girişlerinde bir canlanma bekliyoruz. Aralık ayı başında Bali’de gerçekleştirilen Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar Toplantısında özellikle de taşımacılık sektörümüz için önemli bir açılım sağlandı. Ülkemizin yoğun uğraşları sonucu, toplantının nihai bildirgesinde transitte kota ve benzeri gönüllü kısıtlamaların uygulanmayacağı esas olarak kaydedilmiştir. Böylelikle taşımacılık sektörümüzün başta AB üyesi ülkelerde olmak üzere teknik engellerle karşılaşmasının önüne geçilmiştir.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×