EBSO İzmir'deki organize sanayi bölgelerine özel teşvik istedi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den İzmir ve çevresinde faaliyet gösteren 10 organize sanayi bölgesine (OSB), yeterli doluluğa ulaşana kadar özel teşvik uygulaması istedi.

EBSO İzmir'deki organize sanayi bölgelerine özel teşvik istedi
20 Mart 2014 Perşembe 16:43

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den İzmir ve çevresinde faaliyet gösteren 10 organize sanayi bölgesine (OSB), yeterli doluluğa ulaşana kadar özel teşvik uygulaması istedi. Zeybekci ise, "Önerilerinizin tamamına katılıyor ve destekliyorum ancak burada yapacağımız bir değişiklik, diğer illere haksız bir uygulama getirmemeli ve dengeleri bozmamalı. Hep birlikte daha geniş kapsamlı bir çalışma yapalım." dedi.

EBSO’yu ziyaret eden Bakan Zeybekci Yorgancılar, Meclis Başkanı Salih Esen, yönetim kurulu üyeleri ve OSB başkanlarıyla görüştü. Görüşmenin gündemi, OSB'lere özel teşvik önerisi oldu. Yorgancılar, "kalkınma yerelden başlar" felsefesiyle hareket eden EBSO’nun İzmir genelinde 10’dan fazla OSB’yi kurarak ülke sanayileşmesi ve kalkınmasına yaptığı katkıya dikkat çekerek, “İzmir’de 10 OSB’de 38 milyon 673 bin metrekarelik arsa bulunuyor. Bunun 24 milyon metrekaresi sanayi parseli. Bu sanayi parsellerinin yüzde 40’ı boş, yatırımcı bekliyor. Bu OSB’lerin altyapıları bitmiş, doğalgazı bağlı, sadece yatırımcı bekliyor. Yatırımcı bugün müracaat etse yarın ruhsatını alarak yatırıma başlayacak konumda.” şeklinde konuştu. İzmir’in Kınık ile Manisa’nın Soma ilçesi arasında 25 kilometre mesafe bulunduğuna ancak farklı teşviklerden faydalandıklarına dikkat çeken EBSO Başkanı, şunları kaydetti: “Kınık, gelişmişlik sırasında 478. 28 bin nüfusu var. Şehirleşme oranı yüzde 48 ve 1. bölge teşviğinden yararlanıyor. Soma ise gelişmişlikte 117. sırada. 103 bin nüfusuyla yüzde 73’lük şehirleşme oranına sahip ama 3. bölge teşviklerinden yararlanıyor. Komşu iki OSB, birine gidiyorsunuz 1. bölge teşviklerinden, diğerine gidiyorsunuz 3. bölge teşviklerinden yararlanıyor. Biz yatırımı, üretimi, ihracatı, istihdamı arttıran, dışa bağımlılığı azaltan ve yerli üretimi arttıran bir teşvik modelinin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada üretimi tek çatı altında toplayabileceğimiz, kayıtdışı istihdamı ve kayıtdışı üretimi engelleyecek tek yer OSB’lerdir. Dolayısıyla ülke ve üretim sevdalısı sanayiciler olarak, boş OSB’lerin sanayi parselleri dolana kadar komşu illerdeki teşvik uygulaması hakkından, bu OSB’lerin yararlanması önerisini gündeme getiriyoruz. Üretim olmadığı, yatırım olmadığı müddetçe, istihdam yaratabilmek, ihracat yapabilmek mümkün değil.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×