"Düzenli lastik bakımı kaza riskini azaltır"

11 Eylül 2016 Pazar 17:08

İSTANBUL (AA) - Michelin'den yapılan açıklamada, özellikle uzun yola çıkacak sürücülerin araç lastiklerini önceden kontrol ettirmesinin kaza riskini önemli ölçüde azalttığı belirtildi.

Michelin'den yapılan açıklamada Kurban Bayramı için yola çıkanlara daha güvenli bir yolculuk için uyarılarda bulunuldu.

Açıklamada, düzenli olarak lastik bakımı yaptırmanın kaza riskini önemli ölçüde azalttığı belirtilerek, yedek lastiklerin dahil bütün lastiklerin yılda en az bir kere ve sonrasında da periyodik olarak kontrol ettirilmesi gerektiği kaydedildi.

Yola çıkmadan en az bir hafta öncesinde lastiklerin kontrol ettirilmesi sayesinde karşılaşabilecek herhangi bir soruna karşı önceden önlem alınabileceğinin aktarıldığı açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu:

"Periyodik olarak lastiğinizin performansını düşüren kesik, çatlak ve dengesiz aşınma gibi deformasyonları kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Aşınma belirtilerini gözle, elle kontrol ederek, diş ölçerle zaman zaman lastiğin farklı noktalarında gözlemleyin. Kesik olan, düzleşen veya balon yapan noktaları tespit ettiğinizde lastiğinizi değiştirme zamanınız gelmiştir. Bu kontrolleri periyodik olarak yapmanız yolculuk öncesinde size zaman ve güvenlik sağlar. Herhangi bir aşınma veya iki lastik arasında bir aşınma farklılığı tespit ederseniz, aracınızı doğrudan bir lastik uzmanına götürün. Lastiğinizin aşınma derecesi 1.6 mm yasal sınırını aşmışsa lastiğinizin değiştirilmesi gerekir.

Daha düşük yakıt tüketimi, daha fazla güvenlik ve daha uzun bir lastik ömrü için lastiklerinizin doğru basınç seviyesinde olduğundan emin olun. Doğru basınç, lastiklerinize daha fazla güvenlik, daha uzun bir kilometre ömrü ve optimum yakıt tüketimi sağlar. Lastik basıncının olması gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performans ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkiler. Daima aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan basınç değerlerini esas alın ve basınçölçer kullanmayı ihmal etmeyin. Basınç seviyesini lastiğiniz soğukken ölçmeniz en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×