Dünya CRM pazarının büyüklüğü 20 milyar dolar

Danışmanlık şirketi Gartner’ın raporuna göre küresel müşteri ilişkileri yönetimi (CRM - Customer Relationship Management) pazarının büyüklüğü 2013’te 20,4 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2012’de 18 milyar dolardı.Rapora gore geçen...

Dünya CRM pazarının büyüklüğü 20 milyar dolar
14 Haziran 2014 Cumartesi 14:33

Danışmanlık şirketi Gartner’ın raporuna göre küresel müşteri ilişkileri yönetimi (CRM - Customer Relationship Management) pazarının büyüklüğü 2013’te 20,4 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2012’de 18 milyar dolardı.

Rapora gore geçen sene satışı yapılan sistemlerin yüzde 41’I SaaS (Software as a Service) bazlı. Büyümeye en çok katkı yapan unsurlar, dijital pazarlama ve müşteri deneyimi girişimleri ile ilgili yatırımlar. 2013’te CRM sistemlerine en çok para harcayan sektör iletişim, medya ve BT hizmetleri oldu. İmalat sektörü ikinci, bankacılık ve menkul kıymetler sektörü üçüncü sırada yer aldı.

Cloudteam’in Türkiye satışlarını üstlendiği Salesforce, sektörün büyümesinde önemli bir etken. Cloudteam’in Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Funda Vural, hedeflerinin, Salesforce.com’u dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da bir numaralı CRM çözümü konumuna taşımak olduğunu belirtti. Müşteri ihtiyaçlarına yönelik CRM statejisi oluşturmaktan, ilgili Salesforce.com çözümünün hayata geçirilmesine kadar olan tüm süreçte kullanıcıların yanında olduklarını anlatan Vural şunları ifade etti:

“Müşteri Şirketi’ olma yolundaki dönüşüm sürecinde başarılı olmanız için adım adım yol gösteriyoruz. Firmaların ihtiyaçları göz önüne alınarak oluşturulmuş CRM stratejilerinin devreye alınmasında entegre ve güçlü bir altyapı sağlıyoruz. Uzun yıllardır sahip olduğumuz CRM, proje yönetimi, teknoloji takibi ve entegrasyon alanlarındaki uzmanlığımızı, firma hedeflerinize ulaşma yöntemleri ile birleştiriyoruz. Salesforce.com sertifikalı danışmanlarımızla; ihtiyaç analizi, planlama, uyarlama, sistem tasarımı, eğitim ve destek hizmetleri veriyoruz.”

CRM yazılımlarında Salesforce’un küresel pazarda payı yüzde 16,1. 2012'de 2,52 milyar dolar gelir elde eden kurum, SAP 'ın yüzde 12,7, Microsoft'un yüzde 22,8, IBM'in ise yüzde 22 senelik büyümesini geride bırakarak yüzde 30,3 oranında bir büyüme ealde etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×