Dünya çimento sektöründe büyük birleşme

Dünyanın en önde gelen çimento üreticilerinden İsviçreli Holcim ve Fransız Lafarge firması birleşme kararı aldı.

Dünya çimento sektöründe büyük birleşme
07 Nisan 2014 Pazartesi 15:18

Dünyanın en önde gelen çimento üreticilerinden İsviçreli Holcim ve Fransız Lafarge firması birleşme kararı aldı. Yeni firmanın ismi ise LafargeHolcim olacak.

Her iki firmanın yönetim merkezinden yapılan açıklamada Holcim ve Lafarge’ın birleşme görüşmelerinin olumlu sonuçlandığı belirtildi. Yeni şirketin adı her iki firmanın isimleri birleştirilerek ‘LafargeHolcim’ olacak. Yaklaşık 38,6 milyar İsviçre Franklık bir ciroya sahip olacak olan dev şirketin yönetimini halen Lafarge’ın CEO’su olan Bruno Lafont ve Holcim’in Yönetim Kurulu başkanı olan Wolfgang Reitzle beraber yapacak. Kulislerde konuşulan ise Bruno Lafont’un şirket yönetiminde söz sahibi olacağı ve Wolfgang Reitzle’nin yeni firmanın denetim organına başkanlık edeceği yönünde. Yeni yönetim kurulu ise her iki firmadan yedişer kişinin katılımı ile oluşturulacak. Ayrıca şirket merkezi aynı zamanda Holcim’e ev sahipliği yapan, İsviçre’deki Saint Gallen yakınlarındaki Jona’da olacağı da açıklandı.

KÜÇÜK ÜLKENİN DEV ŞİRKETİ: HOLCİM

8 milyon nüfuslu İsviçre dünyanın önde gelen dev şirketlerine ev sahipliği yapıyor. 1912 yılında ülkenin küçük bir kasabasında kurulan şirket doğru ve isabetli politikalar ile kısa sürede çimento üretiminde dünyada söz sahibi haline geldi. Bugün Türkiye dahil dünyanın 70 ülkesinde 71 bin kişi istihdam eden firmanın geçen yılki cirosu 20 milyar İsviçre Frankı. Hemen hemen kendisiyle aynı ekonomik büyüklüğe sahip bir numaralı rekabetçisi La Farge ile birleşmesiyle yeni şirket 130 bin çalışan ve 50 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olacak.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×