Dolar Yemen Operasyonuyla 2.60 Lirayı Aştı, Borsa Düştü

Yemen'de başlayan askeri operasyonun petrol fiyatlarında sert yükselişi ve küresel piyasalarda endişeleri tetiklemesiyle dolar/TL güne sert yükselişle başladı.

Dolar Yemen Operasyonuyla 2.60 Lirayı Aştı, Borsa Düştü
26 Mart 2015 Perşembe 10:52

Suudi Arabistan'ın Yemen'de askeri operasyona başlamasının etkisiyle dolar yine 2.60 lira haddini aşarken, borsa güne düşüşle başladı. Borsa İstanbul Endeksi güne yüzde 1.66 düşüşle 81 bin 280 puandan başladı.

DOLARDA HIZLI YÜKSELİŞ

Yemen operasyonu öncesi dün 2.57 sularında muamele gören dolar/TL bugün güne 2.6031'e kadar yükselerek başladı. TL'nin dolar karşısındaki dün akşamdan bu güne kadar kıymet kaybı yüzde 1.25'i aştı. Kur TSİ 0858'de 2.6011/2.6020 seviyesinde muamele gördü, tıpkı saatte sepet bazında TL 2.7213/2.7000, euro/TL 2.8484/2.8528 seviyesindeydi.

Suudi Arabistan, müttefik Arap ülkeleriyle ortak bugün Yemen'de İran'ın desteklediği ve Aden kentini kuşatan güçleri gaye sektör askeri operasyon başlattı.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN 150 BİN ASKER

El Arabiya televizyonu Suudi Arabistan'ın askeri operasyona 150,000'e kadar asker ve 100 harp uçağıyla katıldığını ve Mısır, Ürdün, Sudan ve Pakistan'ın kara harekatına katılmaya hazırlandığını söyledi.

Yemen'deki istikrarsızlığın büyümesi dünya piyasalarına petrol arzı konusunda tasa yaratırken askeri operasyon izahatsının peşinden Brent petrolü fiyatları nerdeyse yüzde 6 yükseliş kaydetti.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, TL'deki kıymet kaybının jeopolitik endişelere bağlı olduğunu belirterek, 'Petrol fiyatlarından da gördüğümüz üzere küresel piyasalar petrol arzını etkileyebilecek uzun sürebilecek bir askeri arbede ortamı olabileceğini fiyatlıyorlar. TL'de hem coğrafi konum hem petrol fiyatları hem de küresel riskten kaçıştan azami etkilenecek nakit birimleri arasında' dedi.

İRAN HUSİLER'İ DESTEKLİYOR

Yemen'deki çatışmalar giderek iç mücadelesi andıran bir vaziyet alarak, ülkeyi Şii İran ile Sünni Suudi Arabistan arasındaki üstünlük mücadelesinin başlıca cephelerinden birisi biçimine getiriyor. İran'ın desteklediği Husiler'e karşı bölgedeki Suudi Arabistan benzeri Sünni krallıkların Yemen Devlet Başkanı Abd-Rabbu Mansur Hadi'ye destek çıkması ülkedeki krizin bölgesel bir savaşa dönme olasılığını artırıyor.

PETROL 60 DOLARA DAYANDI

Ortadoğu'da artan gerilim petrol fiyatları ve güvenli liman şekilde görülen yene talebi destekliyor. Brent petrolü askeri harekatın peşinden keskin biçimde yükselerek yüzde 6 kıymet kazandıktan sonra petrol ithalatçısı devletlerin petrol arzına yönelik bir tehlike görmediklerini izahatlarının peşinden 60 doların altına indi. Brent petrolün varil fiyatı TSİ 0820'de 58.28 dolar seviyesinde muamele görüyor.

PİYASALARDAKİ DURUM

Tahvil/bono piyasasında iki yıllık gösterge bulunan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilinde dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 8.48 oldu. 10 yıllık 24 Temmuz 2024 itfalı gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 8.19 olurken, valörde son muamele yüzde 8.31 şekilde gerçekleşti.

PETROL YÜKSELDİ

Suudi Arabistan'ın Yemen'de askeri operasyona başlamasının etkisiyle petrol fiyatları 60 dolara dayandı.

Suudi Arabistan, müttefik Arap ülkeleriyle ortak Yemen'de İran'ın desteklediği ve Aden kentini kuşatan güçleri gaye sektör askeri operasyon başlatmasının etkisiyle, Türkiye'nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede ana aldığı Brent tipi petrolün varil fiyatı, takribî 5 dolar sıçramayla 59.71 dolara tırmandı.

ABD hafif hampetrolünün fiyatı da yine 50 doları aşarak 51.98 dolara kadar çıktı.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARI İÇİN TIKLAYINGÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×