Dolar tarihi zirveye yaklaştı

Dolar/TL, darbe girişimi sonrası volatilite, Moody's kararı ve kurumlarda yoğun görevden uzaklaştırmaların baskısı altında. Tarihi zirveye yaklaşan dolar bu sabah 3,04 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar tarihi zirveye yaklaştı
20 Temmuz 2016 Çarşamba 16:03

Dolar/TL darbe girişiminin yarattığı volatilite, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu izlemeye alması ve TCMB'nin faiz indiriminin yanı sıra devlet kurumlarında yoğun açığa alınma ve görevden uzaklaştırmaların baskısı altında.

Dolar/TL sabaha karşı 29 Eylül'den beri en yüksek olan 3.0630'a kadar yükselerek, tarihi zirve olan 3.0750'ye yaklaştıktan sonra bu sabah saat 08.12'de 3.0418/3.0476 seviyesinde.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.1959/3.2023, euro/TL ise 3.3499/3.3570 seviyesinde bulunuyor.

BORSA HAFİF ARTIDA BAŞLADI

Haftanın ilk gününde yüzde 7.08 ve dün de yüzde 1.01 düşen Borsa İstanbul Endeksi, yeni güne yüzde 0.42 artışla 76 bin 501 puandan başladı.


"DOLAR/TL YÜKSELİŞE DOYMUYOR"

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay “19 Temmuz Türkiye CumhuriyetMerkez Bankası (TCMB) toplantısı ardından “2,97-2,99” bandında dengeleniyor görüntüsü veren “Dolar/TL” günün geç saatlerinde yukarı yönlü hareketlendi. Amerika tarafında konut sektörüne ilişkin verilerde iyileşme ile Dolar Endeksi’nde (DXY) “97,00 endeks” seviyesi üzerine hareket ve Türkiye dışında diğer gelişen ülke piyasalarında da ibrenin satışa dönmesi yükselişi tetikledi. Öncesinde 15 Temmuz ardından artan “ülke risk primi” de düşünüldüğünde Türk Lirası üzerindeki baskı normal karşılanmalı. Piyasalar bugün öğlen saatlerinde başlayacak “Milli Güvenlik Toplantısı” ve ardından yapılacak “Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın” sonuçlarını bekliyor. Önümüzdeki saatlerde Dolar/TL devletin üst düzeyinde yapılan toplantıların sonucu yanında “uluslararası derecelendirme kuruluşlarından” gelen açıklamalar ve “kurumsal yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısı” ile yön arayacak. Paritede “kritik 3,00” seviyesinin üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü potansiyel devam ediyor. 3,06 zirvesinin tekrar denenip aşılması durumunda ise 3,10 mıknatıs görevi görebilir” dedi. 

"KRİTİK AÇIKLAMALAR HAREKETLİLİK YARATABİLİR..."

Alan Yatırım Kıdemli Analisti Eda Önder Öztürk, geçtiği notta, “Dolar/TL tarafında sert fiyatlama yeni günde de devam etti. Özellikle yurtiçinden gelen siyasi haberler ve gelişmeler TL tarafında satış baskısı yaratmaya devam etmekte. Kısa vadede parite geçen haftaki olumsuz gelişmelerden destek bulmaya devam edebilir. Özellikle Dolar'ın da küresel bazlı destek bulması paritenin yükselişlerinde destekleyici olabilir. Bugün özellikle yurtiçinden gelecek açıklamaları takip etmekte fayda var. Teknik olarak bakıldığında paritede kısa vadede sert hareketler devam edebilir. Dün de önemli dirençlerini test eden parite sert yükseliş sonrası dönüş sağlayabilir. Özellikle 3,0320 seviyesi altında 3,0180 ve 3,0000 seviyeleri önemli destek olarak test edilebilir. 3,0000 seviyesi altında ise; satışlar hızlanabilir. Dolar/TL'nin bugün 3,0320 üzerinde tutunması halinde ise; 3,0450 ve 3,0590 ve tarihi zirve olarak görülen 3,0740 dirençleri test edilebilir” değerlendirmesinde bulundu. 

 ALB Foreks Araştırma Uzmanı Rıdvan Baştürk geçtiği notta, “Bugün yurtiçinde ilk etapta MGK toplantısı daha sonrasında ise Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirilecek. Bu toplantılar sonrası önemli bir kararın açıklanması beklenmekte. Karar öncesi ve sonrası yurtiçinde volatilite yüksek kalmaya devam edebilir” dedi. 


Etiketler; #dolar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×