Doğuş Grubu'nun 400 Milyon Euro'luk Yatırımına Çevre Engeli

Yunanistan Danıştayı, Doğuş Grubu'nun yüzde 30 ortak olduğu Atina'nın turizm yarımadası Asteras Vuliagmenis'in geliştirme ve imar planını Anayasa'ya aykırı buldu.

Doğuş Grubu'nun 400 Milyon Euro'luk Yatırımına Çevre Engeli
05 Mart 2015 Perşembe 23:21

Yunanistan Danıştayı, Doğuş Grubu'nun yüzde 30 müşterek bulunduğu Atina'nın en görkemli turizm yarımadası Asteras Vuliagmenis'in 'geliştirme' ve 'imar planı'na ait Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni Anayasa'ya marjinal buldu. Mahkeme, kararnamede yer sektör bayındırlık planının bölgenin doğal, kültürel ve kentsel etrafına ziyan vereceğini savundu.

'DOĞAL, KÜLTÜREL VE KENTSEL ÇEVREYE ZARARLI'

Doğuş Grubu'nun Arap Emirlikleri'nden ortakları (Jermyn Street konsorsiyumu) ile beraber 400 milyon Euro fiyat vererek 2013 yılında ihalesini kazandığı Atina'daki denize sıfır 302 dönümlük 'Asteras Vuliagmenis' arazisinde 'yeni imar'a Danıştay 'dur' dedi. Danıştay, 28/2015 sayılı kararıyla, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde yer sektör bayındırlık planının bölgenin doğal, kültürel ve kentsel etrafına ziyan vereceğine hükmetti. bayındırlık planını Anayasa'nın naturel ve kültürel varlığın korunmasına ait 24. maddesine marjinal bulan Danıştay, 'Yaşam koşullarını etkileyen, var naturel ve ya yürürlükteki kentsel yerleşim etraf kanununu zedeleyecek önlemler almak yasaktır.' gerekçesini sundu.

KONSORSİYUMUN TUTUMU MERAK EDİLİYOR

Doğuş Grubu'nun yüzde 30 ile en kocaman hissedar bulunduğu Jermyn Street konsorsiyumu, bölgede 14 lüks villa, 6 yıldızlı iki otel, var yat marinasını genişletmeyi ve turizm amaçlı aşırı sayıda bina inşa etmeyi planlıyordu. Yaklaşık 300 milyon Euro'luk kazanç öngörülüyordu. İhaleyi kazanmanın arkasından Doğuş Grubu, 'Asteras'ı sırf Atina'nın ve Yunanistan'ın değil Avrupa'nın 1 numaralı en lüks turizm adresi yapmak istiyoruz.' izahatsında bulunmuştu.

Danıştay'ın imara hayır kararının arkasından Jermyn Street konsorsiyumunun denize sıfır 302 dönümlük arazinin düşüş gösteren verimliliğine dair bundan sonra nasıl devinim edecekleri, var 3 otel, plaj, marina ve öteki yapılarla mı yetinecekleri merak ediliyor.

Danıştay'dan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde ye sektör şu başlıklara yeşil fer yakması bekleniyordu:

1-Attika'nın Mikro Kavuri alanında yer sektör yekün 301 bin 865 metrekarelik halk arazisinin mekansal planının geliştirilmesi için onay

2- Asteras Vuliagmenis arazisi için Vuliagmeni belde planında değişiklik yapılmasına ait onay

3- Kullanılabilecek yüzeyin belirlenmesi ve 5 değişik alana ayrılmış alanın inşa şartlarının belirlenmesi

4- Stratejik Çevresel Etki Araştırması'nın onayı.

ATİNA'NIN EN GÖRKEMLİ TURİZM PARÇASI

302 dönümlük arazinin 201 bin 425 metrekarelik ilk turizm bölgesi, eğlence ve tatil konutları (villalar) şekilde belirlenmişti. Bu bölgede 56 bin 500 metrekarelik inşa izni isteniyordu. Bu alana oteller ve lüks konutlar inşa edilecekti. Arsa emsal kıymeti 0,2 ve inşa emsali ise 0,1 şekilde belirlenmişti.

Geri kalan 161 bin 345 metrekarelik alana ise daha başka yapılan ile helikopter pisti inşa edilmesi planlanıyordu. 302 dönümlük arsa arasında var 2 lüks otelin 6 yıldızlı otele dönüştürülmesi planlanıyordu. Bin 300 metrekarelik 2 restorant, kongre merkezi, tenis, golf ve öteki spor tesisleri, kreş, araba ve otobüs parkı bu şeklinde ilave yapıların inşa edileceği anlatım ediliyordu. Ayrıca var bulunan marinanın kocaman yatlara müsait duruma getirilmesi öngörülüyordu.

KRİZ DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞEN EN BÜYÜK ÖZELLEŞTİRME OLDU

Doğuş Grubu'nun da arasında bulunduğu konsorsiyum sebebi ile kazanılan özelleştirme, Yunanistan'da ekonomik kriz zamanında gerçekleşen en kocaman satış şekilde kayıtlara geçmişti. Nakit problemi çeken yeni Yunan hükümeti, kreditörlere 4 maaş kredi anlaşmasının uzatılması karşılığında ihalesi sona ermiş özelleştirmeleri engellemeyeceği sözünü vermişti.

BİLGİ YARIŞMASI OYUNU, ÜYE OLMADAN HEMEN BAŞLAGÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×