Doç Dr. Nağaç: Siyasi gerilimin devam etmesi ekonomik krizi tetikler

Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Nağaç, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için gitgide daha riskli bir ülke haline geldiğini belirtip, “Ekonomik büyümeyi tehdit eden asıl önemli problem yatırımcı.

Doç Dr. Nağaç: Siyasi gerilimin devam etmesi ekonomik krizi tetikler
27 Ocak 2014 Pazartesi 15:03

Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Nağaç, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için gitgide daha riskli bir ülke haline geldiğini belirtip, “Ekonomik büyümeyi tehdit eden asıl önemli problem yatırımcı ve tüketicilerin beklentilerinin kötüleşmesi. Çünkü, beklentileri olumsuz olan tüketici ve yatırımcılar tüketimlerini ve yatırımlarını azaltır. Neticede korkulan ekonomik kriz gerçekleşmiş olur. Bu kötü senaryonun ortaya çıkmaması büyük ölçüde siyasi gerilimin devamına bağlı.” tespitinde bulundu.

Döviz kurunun yükselişinin hız kesmeden devam etmesinin hem dış yatırımcıyı hem de yerli yatırımcıyı endişelendirmeye başladığının altını çizen Nağaç, uluslararası piyasada Türkiye’nin risk algısının giderek arttığını, buna bağlı olarak borsa ve döviz kurlarında şiddetli dalgalanmalar yaşandığını aktardı. Nağaç, “Döviz kurunun yükselmesinin nedenlerinden biri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED)’nın, bu aydan itibaren piyasalara daha az para sürecek olması. 17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonuyla başlayan siyasi gerginlik sürecinin iş dünyasında, yatırımcılarda ve para piyasalarında oluşturduğu negatif etki de döviz fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu.” dedi.

“21 Ocak’taki MB’nin Para Politikası Kurulu toplantısında, üzerinde faiz artırmasına yönelik büyük baskı olmasına rağmen, faizleri arttırmama kararı Dolar’ın TL karşısında tarihi rekorlar kırmasına neden oldu.” diyen Nağaç, “TCMB’nin zaman zaman döviz satım ihaleleriyle aşağıya çekme çabalarına karşın döviz kuru öngörülemeyen siyasi krizlere bağlı olarak yeni rekorlar kırabilir. Siyasi gerginliğin devamına bağlı olarak 2014 yılında doların 2 bin - 2 bin 500TL aralığında dalgalanacağını tahmin ediyorum.” öngörüsünde bulundu.

Nağaç, “Ons fiyatı bin 900 dolardan bin 200 dolar seviyelerine kadar inen altının 2014 yılında nasıl bir seyir izleyeceği de ekonomik istikrarın sarsıldığı şu günlerde merak konusu. 2008 global ekonomik krizinin ardından altın rezervlerini ciddi oranda artıran Çin, Hindistan ve Rusya merkez bankaları altın fiyatlarının artmasında önemli rol oynadı. 2013’te merkez bankalarının net altın talebi de eksiye döndü. 2014’te bu durum devam edecek. ABD ve Avrupa ekonomisinin iyiye gitmesi ve FED’in parasal sıkılaştırma politikaları altına olan spekülatif talebi azaltacağından ons fiyatının bin dolara kadar düşmesine neden olabilir. FED’in parasal sıkılaştırmaya ara verdiği dönemlerde ise altın fiyatının bin 200 doların üstüne çıkacağını gözlemleyebiliriz.” açıklamasını yaptı.

Nağaç, “2014 yılında Türkiye ekonomisi global piyasaların en önemli belirleyicisi ABD den gelecek işsizlik ve ekonomik büyümeye bağlı olarak FED’in uygulayacağı yeni para politikasına, Türkiye’de siyasi tedirginliğin devamına, yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimine göre yön belirleyecek görünüyor.” diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×