Dev Sektörü Dolar Korkusu Sardı. Dövizle Kira AVM'leri Kapatabilir

AVM kiralarının önemli kısmı dolar cinsi olduğundan kurun hızlı yükselişi sektör temsilcilerinin deyişiyle adeta 'ölüm kalım meselesine' döndü

Dev Sektörü Dolar Korkusu Sardı. Dövizle Kira AVM'leri Kapatabilir
12 Mart 2015 Perşembe 08:11

Seçim yılında komşu ülkelerdeki krizler ve iç piyasada hızla artan dolar kuruyla karşı karşıya kalan perakende sahası dört bir yandan baskı altına girdi. Son 2 ayda yüzde 15 kıymet kazanıp 2.64 TL'ye kadar fırlayan doların hem ürün maliyeti hem de kiralar üstündeki etkisi işleri en aşırı zorlaştıran şart oldu.

MAĞZALARI KAPATMAYI DÜŞÜNÜYORLAR

Pek aşırı marka sahibi temkinli bekleyişe girip sürdürülebilir olmayan mağazaları kapatmaktan söz etmeye başladı. Kurun en kocaman etkisini mart ayı başında hissettiklerini anlatım eden Tescilli Markalar Derneği Başkanı ve Diesel ile Sisley markalarının Türkiye mümessili Tahsin Özlenir, 2.40 TL'lik dolar kurunun kabul edilebilmektedir olduğunu, alışveriş merkezlerinde (AVM) kiraların bu düzeyde sabitlenmesinin gerektiğini söyledi.

İZLEMEYE GEÇTİLER

Şu an sektörün izle-gör taktiği benimsediğini kaydeden Özlenir, 'Beklenmedik bu yükseliş kalıcı olursa yalnızca kiralar açısından değil, ürün maliyeti ve tüketicinin kabuğuna çekilmesi noktasında da konuşulmalı.

ÖLÜM KALIM MÜCADALESİ

Böyle giderse ölüm kalım mücadelesine girilir. Buna 2 ay dahi dayanılmaz. Birçok firma sıkıntıya düşer' görüşünü aktardı. Son 2 haftada işlerde de düşme başladığını belirten Özlenir, 'Türkiye'de kriz dolarla ölçülüyor.

CİROLAR YÜZDE 20 ERİDİ

Geçen senenin tıpkı zamanına oranla ciromuz yüzde 20 eridi. Ocak, şubat aşırı iyiydi; martta fren başladı. Rusya'nın krizde olması da aşırı etkiliyor. İthalatçılar için de vaziyet vahim. Böyle giderse ziyan eden mağazalar kapanır. Yeni planlanan birtakım AVM'ler açılamaz' dedi.

EN SERT DARBEYİ DOLAR VURDU

1- Başta Rusya olmak üzere, en çok yurtdışı pazarlar bulunan birtakım komşu devletlerde kriz çıkınca mağazalaşma hareketleri ve dışsatım yavaşladı.
2- 7 Haziran'daki umumi seçimin ve yükselen dolar kurunun psikolojik etkisiyle tüketici harcamayı kesme eğilimine girdi.
3- Kurdaki yükseliş mağaza kiraları, üretim ve dışalım maliyetini seri bir biçimde artırınca fiyat tutturmak zorlaştı; kârlılık azaldı

'AVM'LERİ HASTANE-PASTANE YAPABİLİRLER'

Kadın giysi markası Roman'ın sahibi Turgut Toplusoy da kirada indirime yanaşmayan AVM'lerdeki mağazaları kapatmak istediklerini söyledi. 'AVM yatırımcısı bizi düşünmezse sonunda kendisi de yararsız çıkacaktır' diyen Toplusoy şöyle konuştu: 'Yüksek kurdan dolayı zarardayız. Bugünlerde destek umuyoruz fakat her yatırımcı buna yanaşmıyor. O süre ileride AVM'leri diğer bir şeye çevirmeye hazırlıklı olsunlar. Hastane mi, pastane mi, eğlence merkezi mi olur bilemem.

PERAKENDE ZOR DURUMDA

Perakende zorlu bir dönemden geçiyor. Eğer dayanışma arasında olmazsak hepimiz ziyan göreceğiz. Bir yandan Rusya'ya mal satışımız yüzde 67 geriledi. Her yerden sıkıştık. İstihdam kaybına kadar gidebilecek bir süreçteyiz.'

'PİYASA KRİZDE'

Kurdaki hareketin ten ürünlerde yalnızca gündelik giderleri değil maliyetleri de ciddi oranda artırdığını belirten İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş 'Tüm hammaddelerin dolar veya Euro ile satın alındığı düşünüldüğünde ciddi bir etkilenme olabileceği kesin' dedi. 2015'in zor geçeceğini kaydeden Kızıltaş, şöyle devam etti: '2015 'Bir an öncelikle bitsin, yılı bunun şeklinde bir şey oldu. Zaten haziranda seçim mevcut ve sokağın nabzı adım adım o gündeme yaklaşıyor. Bundan ve kurdan etkilenen tüketici harcamıyor. Yurtdışı pazarlarımız bulunan komşu devletlerin mühim kısmında saha krizde. Kiraların yekün maliyette payı yüzde 15-20 ve düzeyde ciddi yükseliş var.

'KİMSE BU ARTIŞA DAYANAMAZ'

Böyle giderse kira indirimi için görüşeceğiz. Kimse bu kadar yükselişa dayanamaz. Tüm kanatlardan sıkıştık. Cirolar artıyor fakat kârdan daima fedakârlık var. Mağaza kapanışları gündeme gelebilir. Bizim de kapatmaya çalıştığımız yerler var.'

'KİRALAR KONUSUNDA HIZLI BİR KARAR BEKLEMESİNLER'

Perakendecilere 'Çok telaş etmeyip biraz beklesinler' mesajı verici Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü de doların göze çarpan bir kura sabitlenmesi yada kirada doğrudan indirimin seri karar verilecek bir şey olmadığını söyledi. Belgü, 'Zaten her AVM bu konulara kendisi karar veriyor. Şunu da söyleyeyim: Cirolar artıyor. Kâr olmadan niye satış yapılıyor? Tabii kur böyle devam ederse ilgisiz kalınmaz. Ama seri bir karar beklemesinler' dedi.

'BİZİM AVM'LERDE DOLAR 2.2 TL'Yİ GEÇMEYECEK'

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise yılbaşında dolar kurunu mart sonuna kadar 2 liraya sabitlediklerini, nisanda da bir tutar yükselişla tıpkı uygulamayı sürdüreceklerini açıkladı. Torun, 'Bizim AVM'lerimizde dolar en çok 2.2 TL'ye çıkacak. Olaya gerçekçi bakıyoruz. 1 ay öncelikle vitrine çıkan ürünün fiyatı değişmiyor fakat kira fırlıyor. Başka bir yerden kazandığıyla bizim kiramızı öderse AVM sürdürülebilir olmaz. Zaten işler iyi olunca cirodan hisse alıyoruz' diye konuştu. (Kaynak:Habertürk)

BİLGİ YARIŞMASI OYUNU, ÜYE OLMADAN HEMEN BAŞLA

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×