Derince Limanı ihalesi iptal edildi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) ait Kocaeli Derince Limanı'nın 36 yıl süreyle 'işletme hakkının verilmesi' yöntemi ile özelleştirme ihalesi iptal edildi.

Derince Limanı ihalesi iptal edildi
22 Ocak 2014 Çarşamba 19:08

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) ait Kocaeli Derince Limanı'nın 36 yıl süreyle 'işletme hakkının verilmesi' yöntemi ile özelleştirme ihalesi iptal edildi.

Özelleştirme İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Ankara Kurtuluş semtindeki merkezinde yapılan ihale Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında başladı. İhalede; Yılport Holding AŞ, The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret AŞ, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ yarıştı.

Elemesiz turda en yüksek teklif 180 milyon dolar oldu. İlk elemeli turda en yüksek teklif 252 milyon dolar oldu. The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company elendi. İkinci elemeli turda en yüksek teklif 302 milyon dolar oldu. Ceynak Lojistik ve Ticaret AŞ elendi. Üçüncü turda Yılport Holding elendi. Üçüncü turdan sonra açık artırmaya geçildi. Açık artırmaya Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret AŞ, Cengiz İnşaat Sanayi katıldı.

Açık artırma başlangıç fiyatı 516 milyon dolar oldu. İhale Komisyonu bu fiyatı belirledi. Açık artırmaya geçildi. Açık artırma turunda tüm katılımcılar ihaleden çekildi. İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Aksu da ihalenin iptal edildiğini söyledi.

2007 İHALESİ İPTAL EDİLMİŞTİ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının 'İşletme hakkının verilmesi' yöntemiyle özelleştirme kapsamına aldığı liman için ilk kez 2007'de ihaleye çıkıldı. Açık artırma sonucunda ise en yüksek teklifi 195 milyon 250 bin dolarla Türkerler Ortak Girişim Grubu'ndan geldi. Ancak Danıştay, Derince Limanı ile ilgili imar planı çelişkilerini dikkate alarak, bu özelleştirmeyi iptal etti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×