“Demokrasi nöbetleri“ esnafın yüzünü güldürdü

TESK Genel Başkanı Palandöken: "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine tutulan demokrasi nöbetlerine katılanların önemli bir kısmı esnaftan oluşuyor. Bazı bölgelerde, meydanlarda demokrasi nöbetleri esnafın satışlarını da canlandırdı"

“Demokrasi nöbetleri“ esnafın yüzünü güldürdü
29 Temmuz 2016 Cuma 11:16

 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin önlenmesine destek veren esnaf, bugünlerde de "demokrasi nöbetlerine" katılan vatandaşlara hizmet veriyor.

Yaklaşık iki haftadır geç saatlere kadar süren "demokrasi nöbetleri", esnafın satışlarını da artırdı.
Konuya ilişkin Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, olağanüstü bir dönemden geçildiği bugünlerde esnafın herhangi bir talebinin olmadığını ifade etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin sivil toplum kuruluşlarının (STK) başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda kendisinin de olduğunu anımsatan Palandöken, şunları kaydetti:

"Millete, memlekete yapılan kötülüğün karşılığı para ile ölçülemez. Esnaf olarak 'şu zararlarımızı karşılayın' demedik. Genel olarak esnafın üzerindeki elektrik, doğal gaz maliyetlerinin düşürülmesiyle ilgili bir talebim oldu. Yeniden yapılandırmanın tabanını genişlettik. Yasal ve esnafın önündeki engelleri aşıcı tedbirler hususunda istekte bulundum. Zaten bir gece evvel de Cumhurbaşkanımıza aynı şeyleri söyledik. 'Arabamız tahrip oldu, dükkanımızın camı kırıldı' gibi şeyler dile getirilmez. Zaten devlet bu konuda her türlü desteğini veriyor. Memleket zarar etmiş, canımız gitmiş, bu kadar şehit var, böyle bir şey istemek etik değil."

Palandöken, esnafın zararıyla ilgili tespit çalışması yapmadıklarını belirtirken, bir genelge hazırladıklarını, böyle bir sıkıntısı olan esnafın zararını TESK'in karşılayacağını söyledi.

82 birlik, 3 bin 200 odadan hasarın karşılanması yönünde herhangi bir talep gelmediğini aktaran Palandöken, "Biz zaten bunları göğüsleyecek durumdaki bir konfederasyonuz. Esnaf olarak zarar ziyan değil, ama ekonominin tekrar rayına oturabilmesi için bu sürecin süratlendirilmesi, çıkacak yasa ve mevzuatların bir an evvel devreye girmesi, yapılandırmanın sınırlarının genişlemesi, taksici, kamyoncu, minibüsçü esnafının araçlarının yenilenmesi için ÖTV'nin kaldırılmasıyla ilgili çalışmaların hayata geçmesini talep ettik." diye konuştu.

 "DEMOKRASİ NÖBETLERİNE KATILANLARIN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ ESNAF"

Bendevi Palandöken, ülkenin geleceği açısından önemli bir operasyon yapıldığını, bunun süratle tamamlanması gerektiğini belirterek, "kurunun yanında yaşın da yanmayacağı" şekilde yargılama süreçlerinin hızlanması, ülkeler arası yakınlaşmanın artırılması, yurt dışındaki STK'larla temasa geçilmesi ve AB sürecinin kesintisiz devamının sağlanmasını istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine tutulan "demokrasi nöbetine" katılanların önemli bir bölümünün esnaftan oluştuğunu vurgulayan Palandöken, "Genel işlerine devam ediyorlar. Zaten halk sokakta. Önemli bir sıkıntı yok. Bazı bölgelerde, meydanlarda 'demokrasi nöbetleri' esnafın satışlarını da canlandırdı." değerlendirmesinde bulundu.

"ESNAF,İSTANBUL'DA ÇOK RAHAT"

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yılmaz da darbe girişiminin ardından hayatın devam ettiğini ifade ederek, esnafın rahat olduğunu ve vatandaşın aradığını bulabildiğini söyledi.

Yılmaz, esnafla toplantı yaptıklarını, memleketin istikbali için herkesin ödün vermek zorunda olduğunu belirterek, "Allah bu tür olayların daha büyüklerinden korusun. Demokrasi nöbetlerinde özellikle gıda sektörü esnafı para kazanıyor, diğer sektörler de çalışmalarına devam ediyor. Ben esnafımı dolaşıyorum, hiçbir sıkıntı yok. Esnaf İstanbul'da çok rahat. Biz Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı, hükümetimizi destekliyoruz." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×