DEİK Senegal İş Konseyi Başkanı Şahin:

- "Senegal’deki 15 civarındaki FETÖ okulları halen faaliyetine devam ediyor. Yaptığımız temasların sonunda Senegal devleti, 'Gereken tedbirler alınacaktır' dedi" - "Senegal halkı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a büyük sevgii ve hayranlık duyuyor. Senegal halkı, yönetimi ve devleti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyor ve sempati duyuyor. Cumhurbaşkanımızın ismi Tayyip Erdoğan dediğinizde akan sular duruyor"

DEİK Senegal İş Konseyi Başkanı Şahin:
28 Ağustos 2016 Pazar 14:21

ANKARA (AA) - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) Senegal İş Konseyi Başkanı İhsan Şahin, Senegal’de bulunan 15 civarındaki FETÖ okullarının bu ülkede faaliyetine devam ettiğini, yaptıkları temaslar sonunda Senegal devletinin, gereken tedbirlerin alınacağını aktardıklarını bildirdi.

Şahin, yazılı açıklamasında, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası dış ekonomik ilişkilerin kesintisiz devam etmesi için ilan ettiği acil eylem planı çerçevesinde, 22-25 Temmuz tarihlerinde Senegal'e gerçekleştirilen gezinin iki amacının bulunduğunu, bunlardan ilkinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de her şeyin yolunda olduğunu anlatmak olduğunu belirtti.

Demokrasi ve devletin 15 Temmuz öncesine göre daha güçlü olduğunun vurgulandığını kaydeden Şahin, "Cumhurbaşkanımızın ve DEİK’in Senegalli muhataplarına selamlarını götürdük. DEİK olarak oradaki iş adamlarına, 'Türkiye ile ticaret yapmaya devam edin. Bunları büyüterek devam edeceğiz. Türkiye ile ticaret için bütün argümanlar mevcut. Darbe girişimiyle ilgili hiçbir endişemiz, sorunumuz yok. Bu girişim, bankacılık sistemimizi, ticareti, finansmanı hiçbir şekilde etkilemedi. Büyük projelerinizi lütfen bizimle paylaşın' mesajını götürdük" ifadesini kullandı.

Senegal'de 15 civarında FETÖ okulunun bulunduğunu belirten Şahin, "Ülkenin tamamına dağılmış vaziyetteler. Yaptığımız temasların sonunda Senegal devleti, 'Gereken tedbirler alınacaktır' dedi. Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili biz oradayken bir toplantı düzenliyordu. Dolayısıyla okulların bundan sonraki süreçleri ile ilgili olarak; Milli Eğitim Bakanlığı, büyükelçiliğimiz ve DEİK orada görev yapıyor." değerlendirmesinde bulundu.

- Senegalli̇leri̇n Erdoğan sevgi̇si̇

Türk halkına karşı büyük ilgi duyduklarını ve iki kardeş halk olunduğunun ifade edildiğine dikkati çeken Şahin, şunları kaydetti:

"Senegallilerin gözünde iki lider var, biri Senegal Devlet Başkanı, diğeri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Sokakta gördüğümüz tüm vatandaşlar Cumhurbaşkanımıza selamlarını iletiyor. Bu sempati hem bizim orada ticaret yapmamızı hem de FETÖ’nün oradaki yapılanmasını ortadan kaldırmamızı mümkün hale getiriyor. Yapılan her türlü dezenformasyona rağmen Afrika’da ve özellikle Senegal’de Tayyip Erdoğan sevgisi nedeniyle yapılacak hiçbir manipülasyon ve operasyon hayata geçirilemiyor. Bunun için çok şanslıyız."

Şahin, Kardeş Senegal'in, 15 Temmuz darbe girişimini, Türkiye’deki vatandaşlarımız kadar yakından takip ettiklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın televizyona cep telefonuyla bağlanarak tüm Türkiye’ye verdiği mesaj sonrası rahatladıklarını, Türk halkının mücadelesini büyük takdirle karşıladıklarını ifade ettiklerini bildiren Şahin, Türkiye’nin gerek ekonomik hamlelerini gerekse de demokrasisine Türkiye olarak sahip çıkmasını örnek aldıklarını belirttiklerine işaret etti.

Senegal tarafının eylül ayı sonunda Türkiye'yi ziyaret edeceklerini belirten Şahin, "Ardından da tekrar biz gideceğiz. Senegal bu coğrafyanın önemli ülkelerinden biri. Kültürel varlığı, madenleri, enerji yatakları, tarım ürünleri ve turizmi Türkiye için çok önemli. Biz Senegal’e yeni yeni girmeye başladık ama gelecekte çok önemli bir partnerimiz olacak. Bunun için iki taraf da büyük bir heves duyuyor.. Biz de bunu hayata geçirmek için uğraşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Şahin, Eximbank ve TİKA’nın Senegal’deki yatırımlarının devamını istediklerini, bu konuda TİKA ve Eximbank’ı ziyaret edeceklerini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×