Daimler’deki işçiler normal sözleşmeye geçiyor

Dünyaca ünlü Alman otomobil üreticisi Daimler AG, büyük firmaların daha uygun fiyata hizmet alması için cazip bir istihdam metodu olan ‘Werkvertrag’ uygulamasına son veriyor.

Daimler’deki işçiler normal sözleşmeye geçiyor
20 Şubat 2014 Perşembe 16:03

Dünyaca ünlü Alman otomobil üreticisi Daimler AG, büyük firmaların daha uygun fiyata hizmet alması için cazip bir istihdam metodu olan ‘Werkvertrag’ uygulamasına son veriyor.Geçen sene medyada büyük yankı bulan ve kamuoyunun eleştirilerine maruz kalan şirket,‘ucuz işçi çalıştırma’ yöntemi olarak kabul edilen bu usul yerine normal sözleşmeye geçme kararı aldı. Şirket, özellikle Sindelfingen ve Stuttgart-Untertürkheim üretim merkezlerinde 2 bin 500’e yakın iş sözleşmesinin yenilendiğini açıkladı.

Şirketin, basına konuşan İşçi Temsilciler Birliği Başkanı Erich Klemm, bu sayının gelecekte daha da artacağını, ancak basında yer alan sayılar üzerinde durmanın manasız olacağını kaydetti. Klemm, geçen bir sene zarfında ‘ucuz işçi çalıştırma’ metodu olarak kamuoyuna yansıtılan bu sözleşmelerin sadece Daimler tarafından yapılıyormuş gibi bir yanlış algıya sevkettiğini, birçok başka büyük şirketin de benzeri uygulamalar yaptığını söyledi. Bu şirketlerden de sözleşmelerde değişikliğe gitmelerini isteyen Klemm, "Eminim bu sadece Daimler’in problemi değil." dedi.

BW Eyaleti Ekonomi Bakanı Dr. Nils Schmid ise Daimler’in bu kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan, benzeri düzenlemelerin insanların yararına olacağını ve olası istismarların da bu şekilde önüne geçileceğini kaydetti. Geçen sene içinde Daimler’in da aralarında bulunduğu bazı büyük şirketlerin ‘ucuz işçi çalıştırma metodu’ olarak bilinen İşyeri Sözleşmesi (Werkvertrag) ile hizmet alması, siyasileri ve sendikaları harekete geçirmişti. Özellikle ‘işçi dostu’ olarak bilinen ünlü otomobil üreticisi Daimler firmasında da bu uygulamanın yapılması, söz konusu sözleşmeyle işçilerin aynı tezgâhta çalışıp, aynı işi yapıp farklı ücretlere tabi tutulması büyük eleştiri almıştı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×