Çok uluslu otomotiv markalarının tasarımcıları Bursa'ya geliyor

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) 3. kez organize ettiği ‘Otomotiv Sektöründe Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı’ ve ‘Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması, yeni projeleri sektör ile buluşturacak.

Çok uluslu otomotiv markalarının tasarımcıları Bursa'ya geliyor
13 Nisan 2014 Pazar 11:18

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) 3. kez organize ettiği ‘Otomotiv Sektöründe Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı’ ve ‘Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması, yeni projeleri sektör ile buluşturacak.

Otomotiv endüstrisinin merkezi olan Bursa, önümüzdeki günlerde sektöre yön verecek önemli bir etkinliğe daha hazırlanıyor. Türkiye’yi 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat hedefine Ar-Ge, tasarım ve inovasyon ile taşımaya hazırlanan OİB, bu yönde hedefine ulaşabilmek için organize ettiği ‘Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı’ ve ‘Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nın üçüncüsünde sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiriyor.

Bursa’da 17-18 Nisan tarihlerinde Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek etkinliğin ödül töreninde birbirinden ünlü konuklar da otomotiv endüstrisiyle ilgili son gelişmeleri paylaşacak. OİB organizasyonu, Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde gerçekleşecek yarışmayla otomotiv endüstrisinde nefesler tutulacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve OİB Başkanı Orhan Sabuncu’nun yer alacağı etkinliklerde, birbirinden önemli konuklar da konuşmacı olarak katılacak.

“Nanovation” kitabı ve “Bir küçük araç dünyaya büyük düşünmeyi ve cesur hareket etmeyi nasıl öğretebilir?” yaklaşımıyla öne çıkan, inovatif uygulamalarıyla şirketleri en yenilikçi hale getiren Jackie&Kevin Freiberg çifti, yer alacakları konferansta sektöre yeni bir bakış açısı sunacak. Ayrıca hizmet/teknolojik inovasyon süreçlerinin tasarlanması, operasyon stratejileri ve inovasyon yönetimi konularında uzman Doç. Dr. Nuran Acur da konferans konuşmacılarından.

Almanya’nın bilim ve teknoloji üretim merkezi olarak öne çıkan Fraunhofer Enstitüsü’nde otomotiv, makine, beyaz eşya, elektronik, yan sanayi ve tıbbi cihaz sektörlerinde ulusal ve uluslararası çeşitli Ar-Ge teknoloji ve strateji danışmanlık projelerini yöneten Mehmet Kürümlüoğlu da konferans konuşmacıları arasında yer alıyor.

ÇOK ULUSLU MARKALARIN TASARIMCILARI BURSA'DA

Etkinliğin bir başka dikkat çeken ismi ise Volkswagen, General Motor, Nissan gibi önemli markalara tasarımlar yapan Sedat Öztürk olacak. Bunun yanı sıra, Murat Armağan, T. Kaan Doğancıoğlu, Ernur Mutlu, Tarık Öğüt, Altan Yıldırım, Mustafa Gökler ve Ahmet Hacıyunus gibi tasarımcılar, Ar-Ge merkezi müdürleri ve akademisyenlerden oluşan panelist grub, etkinlik kapsamında düzenlenecek paneller ile sektörle ilgili son gelişmeler anlatılacak.

300 BİN TL ÖDÜL
Otomotiv endüstrisinde nitelikli ürün ve katma değeri artırmak amacıyla bu yıl 3. kez düzenlenecek Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’na 600’e yakın proje başvurusu yapıldı. Etkinlik tanıtım çalışmaları kapsamında düzenlenen üniversite ziyaretleri ile 15 farklı şehirde 25 üniversite ziyareti yapıldı, 1040 öğrenci ve 63 öğretim görevlisi ile bir araya gelindi. Başarılı projeler 17-18 Nisan tarihlerinde Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde sergilenerek otomotiv endüstrisinin ana ve yan sanayi firmalarına tanıtılacak. Dereceye girecek projelere toplamda 300 bin TL ödül verilecek. Tasarım Yarışmasında dereceye giren ve Ekonomi Bakanlığı tarafından uygun görülen başarılı proje sahibi öğrenciler de Bakanlık desteğiyle yurt dışında eğitim şansı yakalayacak. Proje Pazarında değerlendirmede 60 puanın üzerinde yer alan projeler ödül törenleri sırasında sergilenerek ana ve yan sanayi firmalarına tanıtılacak, üretim için ortam hazırlanacak.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×