Çin, dünyanın en güçlü bilgisayarında birinciliğini korudu

Çin'in süper bilgisayarı, dünyanın en güçlü bilgisayar yarışında üçüncü kez birincilik unvanını korudu.Uluslararası Top 500 Organizasyonu, dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayar sıralamasını açıklarken, birinciliği son iki listede...

Çin, dünyanın en güçlü bilgisayarında birinciliğini korudu
23 Haziran 2014 Pazartesi 19:43

Çin'in süper bilgisayarı, dünyanın en güçlü bilgisayar yarışında üçüncü kez birincilik unvanını korudu.

Uluslararası Top 500 Organizasyonu, dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayar sıralamasını açıklarken, birinciliği son iki listede de birinci olan Çin’in Tianhe 2 isimli bilgisayarı kazandı. Çoğu Çin’in kendi imkânlarıyla geliştirilen ve Çin Ulusal Savunma Teknolojileri Üniversitesi tarafından işletilen Tianhe-2, geçen Haziran'da 33.86 petaflop/sn işlem hızıyla listenin birinci sırasında yer almıştı. Bu bilgisayar Çin’de malzeme, atmosfer ve ekonomi bilimleri ile kirlilikle mücadele gibi alanlarda kullanılıyor.

Sınıflandırma, bilgisayarların sayısal başarılarına göre yapılıyor ve saniyede 1 katrilyon işlem gücü olarak bilinen petaflop yöntemi kullanılıyor. PC bölümü Çin’in Lenova şirketine satılan IBM'in Roadrunner adlı bilgisayarı ise 1 petaflop sınırını beş yıl önce geçmişti.

1993’ten beri altı ayda bir açıklanan listede Çin’in süper bilgisayar sayısının yüzde 20 arttığı, süper güç ABD’nin ise yüzde 15 azaldığı kaydedildi. Ancak ülke bazında ABD, 233 süper bilgisayarla birinci konumda bulunuyor. Tamamı gelecek hafta açıklanacak listede Çin, geçen yıl 63 olan süper bilgisayar sayısını bu sefer 72’ye çıkardı.

Listede İngiltere’nin 30, Fransa’nın 27, Almanya’nın ise 23 süper bilgisayarı bulunuyor.

İlk bilgisayar 1979’da üretilmişti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×