CHP'li Öztrak: Enflasyon alarm veriyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, enflasyonun alarm verdiğini belirtti; vatandaşı zor bir yılın beklediğini söyledi.

CHP'li Öztrak: Enflasyon alarm veriyor
03 Mart 2014 Pazartesi 14:23

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, enflasyonun alarm verdiğini belirtti; vatandaşı zor bir yılın beklediğini söyledi.

Faik Öztrak, 2014 Şubat ayı enflasyon rakamlarını yazılı basın açıklaması ile değerlendirdi.
TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2014 Ocak ayında yüzde 7,8 olan yıllık enflasyonun; Şubat ayında 7,9’a çıkarken, çekirdek enflasyonda rekor artışlar olduğuna işaret eden Öztrak, “ Çekirdek enflasyon göstergelerinden H endeksi 2012 Ocak ayından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 8,63’e çıkarken, I Endeksi son 81 ayın rekorunu kırarak yüzde 8,43’e ulaştı. Bu durum enflasyondaki artışın geçici olmadığını, önümüzdeki aylarda da artış eğiliminin süreceğini gösteriyor. Tüm bu veriler ve ileriye yönelik riskler 2014’te çift haneli enflasyon ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor. Nitekim, Türk Lirasının kur sepeti karşısında, son bir yılda, yüzde 26’ya varan değer kaybı henüz enflasyona tam olarak yansımadı. Öte yandan kurdaki artışa karşın elektrik ve doğalgaz zamları yerel seçimlerin ardına ötelendi. Yine kuraklık nedeniyle başta gıda fiyatlarında olmak üzere vatandaşın temel tüketim ürünlerinin fiyatlarında ciddi artışlar bekleniyor.” dedi.

Öztrak, hükümetin yanlış ekonomi politikaları ve içine düştüğü yolsuzluk ve rüşvet skandalını örtebilmek için hukuku tepelediğini savundu. Bu yüzden vatandaşların 2014’te iki koldan sıkışacağını dile getirdi.

“HUKUK DEVLETİ ORTADAN KALKMAKTA KAMU VİCDANINDA YARALAN AÇMAKTA”

Öztrak görüşünü şöyle izah etti:

“İlk olarak, bu yıl vatandaşın gelirinde kayda değer bir artış olmayacaktır. 2014’te resmi büyüme hedefi yüzde 4 olmasına karşın, Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminleri bunun yarısına(yüzde 2 civarına) kadar düşmüştür. Hem TL’nin değer kaybı hem de büyümenin düşük kalması, 2014’te kişibaşına düşen milli gelirin 10 bin dolar tuzağından çıkmasını güçleştirecektir. İkinci olarak artan hayat pahalılığı vatandaşın cüzdanını vuracak, alım gücünü düşürecektir. Geliri artmayan vatandaş, artan hayat pahalılığı nedeniyle borçlarını ödemekte daha da zorlanacaktır. Tüm bu gerçekler ortada olmasına karşın vatandaşın sıkıntıları hükümetin gündeminde değildir. Suçluların telaşı içindeki Hükümet, tüm enerjisini ve gücünü yolsuzluk ve rüşvet iddialarını kapatmak için kullanmakta, hukuk devletini ortadan kaldırmakta ve kamu vicdanında yaralar açmaktadır. "

“HÜKÜMETİvN BAŞI EN BÜYÜK ENGEL HALİNE GELDİ”

Hükümetin başının, güven ve istikrar önündeki en büyük engel haline geldiğini dile getiren Öztrak, “İçinde bulunduğumuz aydan başlayarak önümüzdeki seçimler değerli vatandaşlarımızın kendi kaderlerine el koyması için ciddi bir fırsattır. Yolsuzluk ve rüşvet batağına saplanıp kalmış AKP’ye yol ererek, ülkemizde güven ve istikrarı tesis etmek vatandaşlarımızın elindedir. “ dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×