CHP: Yüzde 4,4'lük büyümenin yüzde 43’ü stok birikiminden

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) hazırladığı ekonomi raporuna göre yüzde 4,4'lük büyümenin yüzde 43’ü stok birikiminden kaynaklandı.

CHP: Yüzde 4,4'lük büyümenin yüzde 43’ü stok birikiminden
13 Aralık 2013 Cuma 13:03

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) hazırladığı ekonomi raporuna göre yüzde 4,4'lük büyümenin yüzde 43’ü stok birikiminden kaynaklandı. Yüzde 29’u da bankalar kanalından geldi.

CHP'nin hazırladığı 79. Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. 3. çeyrekteki yüzde 4,4’lük büyümenin, dört dörtlük olmadığı öne sürülen raporda, stok birikiminden büyümeye gelen katkının 1,9 puan olduğuna dikkat çekilerek, “Tabloya böyle bakınca büyümenin yüzde 43’ü stok birikiminden geliyor.” denildi. Ayrıca söz konusu büyümenin yüzde 29'unun da "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘faiz lobisi’ dediği bankalardan geldiği" kaydedildi.

Raporda, yılın üçüncü üç ayında ihracatın büyümeyi 0,6 puan aşağı çektiği, bunun 2010 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez gerçekleşen bir durum olduğu belirtildi. Rapora göre üçüncü çeyrek büyümesinde dikkat çeken bir diğer unsur ise bu dönemdeki büyümenin neredeyse üçte birinin bankalardan gelmesi. Sektörler içinde büyümeye en büyük katkı ise 'mali aracı kuruluşların faaliyetlerinden' yani finans ve bankacılık kesiminden geldi. Bu sektör yüzde 4,4’lük büyümeye 1,3 puan yani yüzde 28,7 katkı yaptı.

"HÜKÜMETİN POLİTİKASI TERS TEPEBİLİR"

Raporda ayrıca kredilere ve kredi kartlarına sınırlama getirileceği haberlerinin ardından iç talepte dikkat çekici bir artış yaşandığı vurgulanarak, vatandaşların sınırlamalardan önce koşullar nispeten elverişliyken, önümüzdeki aylarda yapacakları harcamaları bu dönemde yapmış olabileceği ifade edildi. CHP’nin raporunda, “Hükümet seçimlerin hemen öncesinde tüketimi kısacağım derken tersine patlatabilir. Bunun dış denge üzerinde ne kadar baskı yaratacağını ise ilerleyen günlerde göreceğiz.” değerlendirmesinde bulunuldu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×