CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak:

- "Sık sık çıkarılan aflar, vergi ve prim ödenmemesini teşvik eder boyuta geldi. Dürüst vergi mükellefleri, cezalandırıldığı duygusunu yaşıyor. Bunun önüne geçilmeli"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak:

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, "Sık sık çıkarılan aflar, vergi ve prim ödenmemesini teşvik eder boyuta geldi. Dürüst vergi mükellefleri, cezalandırıldığı duygusunu yaşıyor. Bunun önüne geçilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Budak, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin son yıllarda ciddi bir savrulma yaşadığını, iç ve dış politikada atılan yanlış adımların, tüm sektörlerde kayıplara yol açtığını ileri sürdü.

Sanayi, ticaret ve hizmetler sektörü ile turizmde ciddi kayıplar olduğuna dikkati çeken Budak, binlerce esnafın kepenk kapattığını, 650 bini üniversite mezunu olmak üzere 6 milyonu aşkın da işsiz bulunduğunu bildirdi.

İflas ertelemeleri, karşılıksız çek ve protestolu senet sayısında da ciddi bir artış olduğunu vurgulayan Budak, "Yani ödeme zinciri kopmuştu. Bu sürecin sonunda Türkiye bir de darbe girişimi yaşadı. Bu kanlı girişimin tabloyu ağırlaştıracağı açık." ifadesini kullandı.

Bu süreçte, vergi ve prim ödemeleriyle ilgili kolaylık getirilmesinin kısa vadede olumlu etkiler yaratabileceğine işaret eden Budak, uzun vadede ise vergi ödeme bilincini zayıflatacağını ve vergi gelirlerini azaltacağını savundu.

Budak, şu açıklamaları yaptı:

"Sürekli olarak vergisini, primlerini ödemeyenler için düzenleme yapılıyor. Şimdi AKP'nin TBMM'ye sunduğu 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi' de ödemelerini zamanında yapmayanlar için yeniden yapılandırma olanağı getiriyor. Türkiye'de o noktaya gelindi ki vergi ödemek fazla iyi niyetli olma boyutuna ulaştı. Devlete olan güven ciddi şekilde sarsılıyor. Sık sık çıkarılan aflar, vergi ve prim ödenmemesini teşvik eder boyuta geldi. Dürüst vergi mükellefleri, cezalandırıldığı duygusunu yaşıyor. Bunun önüne geçilmeli. Ödemesini düzenli yapan mükelleflere, kurumlar vergisi, gelir vergisi gibi vergilerde çeşitli indirimler uygulanmalı. Ayrıca büyük olağanüstü haller dışında, afların Türkiye gündemine gelmeyeceği konusunda kararlı bir duruş ortaya konulmalıdır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×