Çay sektörü 'Turkish Tea' için Rize’de buluştu

Türk çayının markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla 10-12 Nisan tarihlerinde Trio İstanbul tarafından ilk kez düzenlenecek ‘Global Tea Expo & Forum/Çay ve Çay Teknolojileri Fuarı’ öncesinde, sektör temsilcileri Rize’de bir araya geldi.

Çay sektörü 'Turkish Tea' için Rize’de buluştu
27 Şubat 2014 Perşembe 19:58

Türk çayının markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla 10-12 Nisan tarihlerinde Trio İstanbul tarafından ilk kez düzenlenecek ‘Global Tea Expo & Forum/Çay ve Çay Teknolojileri Fuarı’ öncesinde, sektör temsilcileri Rize’de bir araya geldi.

Rize Ticaret Borsası'nda (RTB) gerçekleşen toplantıda, RTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ve sektör temsilcileri, ‘Türk Çayı’ markasının oluşturulması için fikir alışverişinde bulundu. Türk çayının dünya pazarında söz sahibi olmasına ve ihracatının artırılmasına katkı sağlayacak çalışmalar ve sürdürülebilir çay tarımı gibi konuların ele alındığı toplantının açılış konuşmasını Trio İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cingöz yaptı.

Türkiye’de ilk kez çay için bir fuar düzenlendiğine dikkat çeken Mustafa Cingöz, “Dünyaya baktığınızda ülkelerin önce sahip oldukları özellikler ile markalaştıkları görülüyor. İtalyan modası ya da Alman arabaları gibi. Neden Türk çayı da bir marka olmasın? Ulusal Çay Konseyi ve Rize Ticaret Borsa’sının bu alanda çok ciddi çalışmaları var. 2023 vizyonunda da yer alan bir gaye bu. Biz de Türkiye’den ve dünyadan sektör temsilcilerini, delegeleri aynı platformda buluşturacak bir fuarla bu çalışmalara katkı sağlamak istedik.” dedi.

İstanbul’da düzenlenecek Global Tea Expo & Forum’da markaların yanı sıra ambalaj, çay aksesuarları ve çay işleme ekipmanları gibi çay teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların da yer alacağını sözlerine ekleyen Cingöz, fuar kapsamında bir de uluslararası forum düzenleneceğini belirtti.

Cingöz, “Küresel Trendler, Yerel Tecrübeler Işığında Markalaşma: Bir Dünya Markası Olarak Türk Çayı” ana teması ile gerçekleşecek Çay Forumu’na, dünya çay üretiminde ilk sıralarda yer alan Çin, Hindistan, Kenya, Sri Lanka gibi ülkeler de katılacak. Forumda delegelerin yanında, dünyanın en büyük çay ithalatçı kurumu International Tea Importers ve Uluslararası Çay Komitesi yetkilileri yer alacak.” diye konuştu.

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan ise Türkiye'nin milli içeceğinin çay olduğunu ve belirledikleri 2023 vizyonu kapsamında 50 bin ton çay ihracı hedeflediklerini söyledi.

Bugüne kadar 47 farklı ülkede, 17 farklı sektörde bin’den fazla uluslararası fuar organize eden ve Türkiye’den firma katılımlarını gerçekleştiren Trio İstanbul Fuar Yapım A.Ş’nin düzenlediği Global Tea Expo, Türk çayının tüm dünyada tanınmasına ve ihracatının artırılmasına katkı sağlamak amacıyla 10-12 Nisan’da İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×