Çarşamba Ziraat Odası: Doğru gübreleme için toprağı tahlil ettirin

Çarşamba Ziraat Odası Toprak Tahlil Laboratuvarı, 2013 yılı başından bugüne kadar 2 bin 238 adet ayrı toprak analizi yaparak üreticiye sonuçlarını bildirdi.

Çarşamba Ziraat Odası: Doğru gübreleme için toprağı tahlil ettirin
27 Ocak 2014 Pazartesi 14:43

Çarşamba Ziraat Odası Toprak Tahlil Laboratuvarı, 2013 yılı başından bugüne kadar 2 bin 238 adet ayrı toprak analizi yaparak üreticiye sonuçlarını bildirdi. Oda Başkanı İsmail Güngör, doğru gübreleme için üreticiye 'kesinlikle toprağı tahlil ettiriniz' çağrısında bulundu.

Çarşamba Ziraat Odası; Çarşamba Ovası, Bafra Ovası Ayvacık, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Alaçam ve çevre ilçe çiftçilerinde toprak analizi yapıyor. Buralardaki üreticilerden gelen örnekler 6 yıldır hizmet veren toprak analizi laboratuvarında inceleniyor ve doğru gübrelemenin nasıl yapılması gerektiği üreticiye aktarılıyor.

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, üreticinin eylül, mayıs ayları dönemi arasında toprak numunesi getirdiğini belirterek, “2013 yılında 2 bin 238 toprak numunesi getirildi. Her geçen yıl bölge çiftçisi toprak tahlili konusunda bilinçleniyoruz. 2014'te 3 bin adet tahlil rakamını rahat aşarız. Ziraat mühendislerimiz tarafından 7 ayrı toprak analizi yapıyoruz. Toprak analizinde devlet, dönüm başına maddi kaynakla bir bölümünü de karşılayıp analizi de teşvik ediyor.” dedi.

TOPRAK TAHLİLLERİNİN AMACI

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, toprak tahlilleri ile ilgili açıklamalarına şöyle devam etti: “Bitkisel üretimde daha kaliteli daha bol ürün almak için gübre kullanımı önemli bir faktördür. Gübre; bitkinin beslenmesinde, toprağı besin maddeleri bakımından zenginleştirmek için uygulanır. Toprak canlı bir varlıktır. Her canlı gibi onun da beslenmeye ihtiyacı vardır. Toprağı beslerken gübreyi toprağa en uygun zamanlarda, bitkinin isteği olan cinsten ve uygun miktarlarda atmalıyız ki faydalı olsun, ekonomik olsun.

Toprak tahlillerinin amacı; topraklarda bulunan bitkiye yarayışlı besin maddesi miktarlarını bularak, o topraklarda yetiştirilecek bitkilerin isteği olan gübre cins ve miktarlarını ortaya koymaktır. Çiftçilerimizin kafasında, daima tarlasında yetiştirdiği ürün için hangi gübrenin, ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanılacağına dair sorular vardır. Gübreleme yapılmadan önce hangi gübreden, ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanılacağını öğrenmek gerekir. Kârlı bir gübreleme ancak, bitkinin isteği olan gübre cins ve miktarını bilmek ve bu gübreleri en uygun zamanda ve şekilde toprağa uygulamakla yapılabilir. Yanlış zamanda ve yanlış şekilde gübre kullanılabilir. Bunun sonucu olarak gübreden beklenen yarar sağlanmayabilir. Eksik veya fazla, yanlış cins ve zamansız gübre kullanmamak için gübre kullanmadan önce toprağın mutlaka analiz ettirilmesi ve laboratuvardan alınacak toprak analiz raporu sonucuna göre gübre kullanılması gerekmektedir."CİHAN

Çarşamba Ziraat Odası: Doğru gübreleme için toprağı tahlil ettirin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×