Bursa'da, Malezya ve Hint Tavukları Araba Fiyatına Satılıyor

Bursa Süs Tavukları Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği'nin yaptığı mezatta görücüye çıkan Malezya ve Hint tavuklarının fiyatları ile dudak uçuklatıyor.

Bursa'da, Malezya ve Hint Tavukları Araba Fiyatına Satılıyor
23 Mart 2015 Pazartesi 04:19

Bursa Süs Tavukları Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği'nin yaptığı mezatta görücüye çıkan Malezya Serema ve Hint Ayam Cemani cinsi tavukların fiyatı 17 bin lirayı buluyor.

Hindistan menşeli bulunan ve Türkiye'de yalnızca 50 adet bulunan Ayam Cemani cinsi tavuk Hindistan'ın mukaddes hayvanı sayılıyor ve memleket dışına çıkarılması da yasak. Malezya Serema cinsi tavuk ise duruş şekliyle dikkat çekiyor.

'SADECE KANI KIRMIZI'

Otomobil fiyatına ulaşan Serema ve Ayam Cemani tavuğu meselesinde bilgi verici Bursa Süs Tavukları Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği, Başkanı Ömer Çakal, 'Ayam Cemani tavuğu piyasada en yüksek fiyatlara satılan tavuklardan. Bu soy Hindistan menşeli bir cins. Bu hayvanın ibiği, ağzının içi, eti, tüyü ve her noktayı siyah.' diye konuştu.

'15 BİNE ALICISI VAR'

Çakal, 'Bu soy Hindistan'ın mukaddes hayvanı. Az ürüyor ve Hindistan'dan çıkışı yasak. Bu soy fazla fazla zor koşullarda Hindistan'dan dışarı çıkmış. Ayam Cemani tavuğu ve horozunun çifti 15 bin liraya müşteri buluyor.' ifadelerini kullandı.

'BİZ KOLEKSİYON YAPIYORUZ'

Ömer Çakal, 'Bu hayvanın en iri niteliği her yerinin siyah olması. Sadece kanı kırmızı. Ayam Cemani tavuğu ve horozunun sayısı Türkiye'de 50'liyi geçmez. Biz süs tavuğu koleksiyonculuğu yapıyoruz. Bizim için hayvanın görünümü önemli. Biz pul koleksiyonu bu şeklinde süs tavuğu koleksiyonu yapıyoruz' dedi.

DÜNYANIN EN KÜÇÜK AMA EN PAHALI TAVUĞU

Dünyanın en küçük tavuğunun Malezya Serema olduğunu anlatım eden Çakal, 'Ağırlı 200 ile 300 gr. içerisinde değişiyor. Bu hayvan normal tavuk bu şeklinde durmaz, penguen bu şeklinde durmaya çalışır. Duruşu paya yapıyor. Bizde bulunan Malezya Serema tavuğunun vatan dışı fiyatı 17 bin lira' halinde konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×