BTSO’da şirket kuruluş, nakil ve şube açılışları MERSİS’den yapılacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ,Ticaret Sicil Müdürlüğü Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS) geçti.

BTSO’da şirket kuruluş, nakil ve şube açılışları MERSİS’den yapılacak
23 Ocak 2014 Perşembe 10:53

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ,Ticaret Sicil Müdürlüğü Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS) geçti. BTSO üyesi şirketler, http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/ adresinden kayıt yaptırarak, alacakları kimlik numaralarıyla şirket yeni kuruluş, merkez nakli ve şube açılış işlemlerini elektronik ortamda halledebilecek.

    Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen MERSİS Sistemi’ne Türkiye’deki tüm odalar aşamalı olarak geçiş yapacak. Tüm ticaret sicil işlemlerinin sisteme entegrasyonu tamamlandığında ise oda üyesi şirketler, sistem üzerinden şirket kuruluşu yapabileceği gibi mevcut şirketlerin tescil işlemleri yine uzaktan yapılabilecek. Ayrıca, tüm kurum ve kuruluşlarda işlerini elektronik ortamda gerçekleştirecek.

    BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, MERSİS Sistemi’nin üyelerin Oda’ya gelmeden hizmet alabilmesi anlamına geldiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Teknolojiyle birlikte bilgiye erişim de gün geçtikçe hem daha çok önem kazanıyor hem de kolaylaşıyor. MERSİS Sistemi de, bu bakış açısıyla üyelerimiz açısından devrim niteliğinde yenilikler getirecek. Ticari hayatta güven ve istikrarı artıracağına inandığımız MERSİS’in tüm ticari işletmelere ilişkin merkezi bir veri tabanı oluşturacak olmasını da çok önemsiyoruz. Hem, hizmet kalitesi çağa uyumlu şekilde artacak, hem de bürokrasiyi minimuma indireceğiz.”

    SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

    BTSO üyelerinin ilk etapta sadece şirket kuruluş işlemleri için http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/ adresinden MERSİS Sistemi’ne giriş yapması ve yine Sistem üzerinden alacakları numara ve şifre ile işlemi başlatması gerekiyor.

    İşlemlerin sorunsuz olarak yürütülebilmesi için üyelerin kullandığı internet tarayıcılarının Mozilla Firefox veya Google Chrome olması tavsiye ediliyor. Üyeler, MERSİS üzerinden mevcut işlem süreçlerini tamamlayarak ana sözleşmeyi oluşturduktan sonra elektronik ortamda onaylanmak üzere ilgili notere gönderecek. Noterin ana sözleşme onayı, online olarak Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne iletilecek. Kuruluş evraklarıyla birlikte Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurulacak. Müdürlük incelemesini yapacak ve onayı ile birlikte tescil ve ilan işlemi gerçekleşecek.
MERSİS’e göre, yapılan kuruluş başvurusundan vazgeçilmek istendiğinde Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne yazılı şekilde bildirimde bulunulması üzerine başvuru reddediliyor ve ilgili kişi tarafından başvuru yine sistem üzerinden de iptal edilebiliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×