BTSO Başkanı Burkay: Büyümenin kalitesi arttırılmalı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TÜİK tarafından açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2013 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendirdi.

BTSO Başkanı Burkay: Büyümenin kalitesi arttırılmalı
10 Aralık 2013 Salı 16:53

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TÜİK tarafından açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2013 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendirdi. Burkay, "Ülkemizin büyüme hızını ve büyüme kalitesini arttırması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Yazılı bir açıklama yapan BTSO Başkanı Burkay, şunları kaydetti: "TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerine göre Türkiye, üçüncü çeyrekte beklentilerin üstünde bir performansla yüzde 4,4 büyüdü. Bu rakam bize, yıl sonu için OVP’de önce 4 olarak açıklanan ve 3,6 ile revize edilen rakamın yine 4 civarında geleceğini gösterdi. Büyümenin ithalata dayalı olduğu gerçeği karşısında tasarruf arttırıcı önlemlerle iç talebi daraltmak gerçekçi çözüm değildir. Esas olan, ülkemizin ihracatının arttırılmasına yönelik tedbirlerin alınmasıdır. Ayrıca büyüme rakamında sanayinin payı sadece yüzde 20 civarında. Özellikle gelişmekte olan bir ülke için bu rakamın daha da yüksek olması önemli. Türkiye’nin bundan sonrası için büyümenin ne şekilde olacağı noktasında bir strateji geliştirmesi önemlidir. Son yıllarda ortalama yüzde 5 büyüme başarısı gösteren ülkemizin, büyüme hızını ve kalitesini arttırması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle ihracatın arttırılması ve imalat sanayisine yönelik önlemler, bu sürece katkı sağlayacaktır. Ülkemizin bu nüfus yapısı ve özellikleriyle çok daha büyük büyüme rakamlarına ulaşabileceğine inanıyorum." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×