BTA "Yeşil Nesil Restorancılık" diploması aldı

BTA
22 Kasım 2016 Salı 12:45

İSTANBUL (AA) - TAV Havalimanları'nın iştiraki BTA'nın Anadolu'nun geleneksel lezzetlerini geleceğe taşıyan konsepti Tadında Anadolu, gıda atığı, enerji kullanımı ve ambalaj atıklarını azaltma yolunda önemli adımlar atarak WWF-Türkiye'den "Yeşil Nesil Restorancılık" diploması almaya hak kazandı.

Şirketten yapılan açıklamada, proje çerçevesinde, Tadında Anadolu restoranlarında menülerin esnek hale getirildiği ve aylık 13 bin porsiyon garnitürün çöpe gitmesinin önlendiği belirtildi.

Açıklamada, tuz, karabiber ve şekerde tek kullanımlık paketlerin yerine dökme ürüne geçilerek yıllık 600 kilo, Amerikan servislerin ve tepsi altlıklarının da kaldırılmasıyla yıllık 3,2 ton kağıt tasarrufu sağlandığı, böylece restoranlarda kullanılan kağıt miktarının yılda toplam 3,8 ton azaldığı bildirildi.

Tadında Anadolu'nun 4 restoranında bu yılın 10 ayında 17 bin 20 litre atık yağın doğal kaynaklara karışarak temiz suları kirletmesinin engellendiği, böylece 4 kişilik, yaklaşık 57 bin 500 hanenin bir yıllık tüketimine eşit miktarda suyun kirlenmesinin önlendiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur, yeme-içme sektöründe atık üretiminin çok yüksek olduğunu, "Yeşil Nesil Restorancılık" projesinin de sektördeki süreçleri daha sürdürülebilir hale getirmeyi, tüketim ve atık miktarını azaltarak enerji ve doğal kaynak kullanımında verimliliği artırmayı amaçladığını kaydetti.

Cesur, "Restoran sahipleri ve müşterilerin bu konudaki farkındalığı arttıkça atılan küçük adımlar büyük kazançlara dönüşüyor. Biz de bundan yola çıkarak Yeşil Nesil Restorancılık anlayışını benimsedik. Tadında Anadolu olarak bu diplomayı almaktan gurur duyuyoruz. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak istiyoruz. Bunun için sürdürülebilir restorancılık anlayışını diğer konseptlerimize de uygulamayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×