Borsa İstanbul, yatırımcısının yüzünü güldürdü

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Mayıs ayı için 'Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları'nı açıkladı. Aylık en yüksek aylık reel getiri, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 5,91, Tüketici...

Borsa İstanbul, yatırımcısının yüzünü güldürdü
09 Haziran 2014 Pazartesi 11:53

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Mayıs ayı için 'Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları'nı açıkladı. Aylık en yüksek aylık reel getiri, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 5,91, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 4,94 oranlarıyla Borsa İstanbul(BIST) 100 Endeksi’nde gerçekleşti.

TÜİK tarafından yapılan yazılı açıklamada Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 1,55 ve mevduat faizi yüzde 0,93 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık Euro yüzde 1,72, külçe altın yüzde 1,66 ve Amerikan Doları yüzde 1,18 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde Devlet İç Borçlanma Senetleri yüzde 0,62 ve mevduat faizi yüzde 0,01 oranında reel getiri sağlarken, Euro yüzde 2,62, külçe altın yüzde 2,56 ve Amerikan Doları yüzde 2,08 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

BIST 100 Endeksi, üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20,06, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 17,04 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan; külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,27, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,63 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre kapsama alınan yatırım araçları arasında Yİ-ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına kazanç sağlayan olmadı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,82, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,50 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIK DEĞERLENDİRMEDE EN YÜKSEK REEL GETİRİ EURO’DA GERÇEKLEŞTİ

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Euro; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,79, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 10,40 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 23,69, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 22,56 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×