Bilişim Muhabirleri Derneği: İnternet yasası anayasal haklara müdahaledir

Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD), internet yasasının internete değil, anayasal haklara bir müdahale olduğunu iddia etti.

Bilişim Muhabirleri Derneği: İnternet yasası anayasal haklara müdahaledir
18 Ocak 2014 Cumartesi 13:13

Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD), internet yasasının internete değil, anayasal haklara bir müdahale olduğunu iddia etti.

Dernekten yasa ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:“Malum ‘5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’ hakkında istenen torba yasa ile yapılması istenen değişiklikler, kamuoyunu olduğu kadar BMD üyelerini de kaygılandırmıştır. Yasanın yürürlüğe girmiş olduğu 2007’den bu yana 5651 sayılı kanun hala tartışılmaya devam ederken, bugüne kadar uygulanan “uyar kaldır” modelinin terk edilerek, herhangi hukuksal bir karar olmadan yalnızca Bakan veya Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın talimatıyla engellenme getirilmesi tam anlamıyla bir sansür uygulaması olup ‘demokrasi‘ ile yönetildiği iddia edilen bir devletin normlarına uygun değildir.

İnternet trafik bilgilerinin zorunlu olarak kayıt altına alınması süresinin, 6 aydan bir yıla çıkartılması, kullanıcıların verilerinin işlenerek, kötü amaçlı olarak kullanılmasına, ya da en basit anlamıyla fişleme endişelerine yol açmaktadır. Bu yasa gerek İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19 maddesi, gerekse Türkiye Anayasası’nın 26’ncı maddesi birinci fıkrasına yer almakta olan ifade özgürlüğü ile ilgili maddelere ters düşmektedir.
Daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Ahmet Yıldırım davası sonucunda 8.500 Euro tazminat ödemeye mahkûm edilen ülkemizin ifade özgürlüğü karnesi ne yazık ki, bu tür ‘sansürcü’ yaklaşımlarla hep kırıklarla dolu olup demokratik itibarımız uluslararası alanda zarar görmektedir.

BMD olarak özgürlüklerin başka özgürlüklerle sınırlanmış olduğunun farkındayız ve her türlü suçun her türlü ortamda cezalandırılmasının kamu vicdanı açısından gerekli olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle İnternet ortamında işlenen suçların da, evrensel hukuk kuralları çerçevesinde, itiraz hakları saklı kalmak kaydıyla TİB ve benzeri atanmışlarca değil yüce Türk mahkemeleri tarafından değerlendirilmesi ve hükümlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. İleride bir takım siyasi kaygılarla, keyfi olarak kullanılabilecek yasaklamaların ülkemizi birçok boyutta kaos ortamına sokacağı endişesini taşıyoruz. Yasa yapıcıdan beklentimiz, ‘ben yaptım oldu‘ zihniyetiyle hareket etmek yerine BMD ve diğer ilgili sivil toplum örgütlerinin konuyla ilgili görüşlerine dikkate almaları ve ileride uygulama aşamasında görülmesi muhtemel sıkıntıları bertaraf etmek adına kamu vicdanının sesini duyması olacaktır.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×