Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: (1)

- (FETÖ ile mücadele) "TÜBİTAK'taki çalışmalar sürüyor, diğer kurumlarda yeni bir bilgi, veri çıkmadığı sürece aşağı yukarı çalışmaların tamamlandığını söyleyebilirim" - "Merkez teşkilatımız ve kurumlarımızın geleceğiyle ilgili endişeli değilim. Bu temizliği yaptığımız sürece kurumlarımız güçleniyor"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: (1)

ANKARA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlık, bağlı ve ilgili kurumlarda Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele konusunda, "TÜBİTAK'taki çalışmalar sürüyor, diğer kurumlarda yeni bir bilgi, veri çıkmadığı sürece aşağı yukarı çalışmaların tamamlandığını söyleyebilirim." dedi.

Bakanlık merkez teşkilatı ve kurumların geleceğiyle ilgili endişesi bulunmadığını ifade eden Özlü, "Bu temizliği yaptığımız sürece kurumlarımız güçleniyor." diye konuştu.

Bakan Özlü, Ekonomi Muhabirleri Derneğinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Girişimci Bilgi Sistemi'ne ilişkin bilgiler veren Özlü, bu kapsamda, geçen yıl ticari kazanç üreten küçük işletmelerden holdinglere yaklaşık 3 milyon girişimin verilerinin değerlendirildiğini belirtti. Özlü, sistemde 2006'da 42 bin 222 ihracat yapan firma bulunurken, 2015'te bu sayının 61 bin 704'e ulaştığını bildirdi.

Bakanlık, bağlı ve ilgi kurumlarda FETÖ ile mücadeleye yönelik sorular üzerine Özlü, KOSGEB'de yapılan son operasyonda 13 kişinin tutuklandığını söyledi.

Bakanlık olarak daha önce kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Özlü, bu çerçevede bakanlık merkez teşkilatından 62, KOSGEB'den 71, Türk Standardları Enstitüsünden 13, Türk Patent Enstitüsünden 13, TÜBİTAK'tan 368 olmak üzere 527 kişinin görevden çıkarıldığını ifade etti. Özlü, şöyle konuştu:

"Merkez teşkilatımız ve kurumlarımızın geleceğiyle ilgili endişeli değilim. Bu temizliği yaptığımız sürece kurumlarımız güçleniyor. Kurumlarımız üzerindeki bir yükü atıyor. Kurumlarımızı bağlayan, kilitleyen, engelleyen unsurları atmış oluyoruz. Dolayısıyla bu kişilerin çıkarılmasıyla kurumlarımız daha da güçleniyor. Bir tek TÜBİTAK'ta tamamlamadık, orada devam ediyor, çalışıyoruz. Hata yapmamaya çalışıyoruz. Rastgele değil, çok sıkı incelemeler sonucunda işlem yapıyoruz. TÜBİTAK'taki çalışmalar sürüyor, diğer kurumlarda yeni bir bilgi, veri çıkmadığı sürece aşağı yukarı çalışmaların tamamlandığını söyleyebilirim."

Özlü, TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalara ilişkin, bu konuda epey mesafe aldıklarını, çalışmayı kısa sürede Başbakan Binali Yıldırım'a sunmayı planladıklarını söyledi. Bakan Özlü, "TÜBİTAK, iş yapan değil, iş yaptıran bir kurum haline gelecek. Teknolojinin ticarileştirilmesi çok kolay değil. Başlangıçta ticari yapıya sahip şirketlere araştırma geliştirme faaliyetlerini verdiğimiz zaman bu konuyu da en baştan halletmiş oluyoruz. Düşündüğümüz TÜBİTAK, uygulamacı, teknoloji ürettiren bir kuruluş olacak. Kendisinden ziyade dışarıya, özel sektöre, üniversitelere iş yaptıran bir kuruluş olacak." dedi.

Yerli otomobilin üretiminde iş modeli üzerinde çalıştıklarına değinen Özlü, sonuca oldukça yaklaştıklarını ifade etti. Bu konuda bir "babayiğit" beklentisinde olmadıklarını, çalışmalarını sürdüklerini vurgulayan Özlü, dünyanın önemli otomobil markalarının kuruluşunda devlet katkısının önemli rol oynadığına dikkati çekti.

Bakan Özlü, "Biz yerli bir marka oluşturmak istiyoruz. Türkiye'deki mevcut altyapı, yan sanayi, mühendislik bir otomobili tasarlayıp üretmeye yeterli. Teknik olarak problem yok. Otomobil, ticari ağırlığı olan bir konu. Teknolojiden ziyade ticari bir konu. Bu pazardan, markalaşmaya, piyasada beğeni kazanmaya kadar geniş bir alan." diye konuştu.

(Sürecek)


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×