Beyaz et ve süt üretimi nisanda arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 0,7, kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,5, tavuk eti üretimi de yüzde 1,4 arttı. Kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre yüzde...

Beyaz et ve süt üretimi nisanda arttı
12 Haziran 2014 Perşembe 11:58

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 0,7, kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,5, tavuk eti üretimi de yüzde 1,4 arttı. Kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,1 artarken hindi eti üretimi yüzde 2,4 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜKİ) nisan ayı verilerine göre; takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 arttı. Kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 artarken tavuk eti üretimi ise yüzde 9,7 arttı. Kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,1 artarken hindi eti üretimi ise yüzde 35,4 arttı. Nisan ayı Süt ve Süt Ürünleri Üretimi verileri, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarının bir önceki aya göre yüzde 0,8 azaldığını gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı bir önceki aya göre yüzde 2,1 artış, inek peyniri üretimi yüzde 1,6 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 2,2 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, nisan ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,1 azalış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,3 artış gösterdi.

İNEK SÜTÜ MİKTARI ARTTI

Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,3 arttı. Ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 1,6 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 13,2 artış gösterdi. Yoğurt üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,6, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 arttı. Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı yüzde 3,5, protein oranı ise yüzde 3,2 olarak tespit edildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×