BES'e otomatik geçişler başlıyor

Bireysel emeklilik sistemine otomatik girişi sağlayan uygulama yakında başlıyor; uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte çifte maaş imkânı doğacak

BES'e otomatik geçişler başlıyor
23 Nisan 2016 Cumartesi 12:10

Hükümetin, Çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılımını sağlayacak düzenlemesinde sona gelindi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, söz konusu çalışmayı tamamladıklarını, Bakanlar Kurulu’na sevk edileceğini bildirdi.

Bakan Mehmet Şimşek, uygulanması öngörülen sistem kapsamında yeni işe girenlerin ve iş değiştirenlerin bir süreliğine otomatik olarak BES’e tabi olacaklarını ve maaşlarından az bir tutar kesilerek, profesyonelce yönetilecek emeklilik hesabına konulacağını belirtti.

Bakan Şimşek, şunları kaydetti: “Bir rakam belirledik ama henüz EKK ve Bakanlar Kurulu’nda tartışılıp, nihai şekli verilmediği için rakama girmeyelim devlet bir miktar katkıda bulunacak, bu sistem Türkiye’nin tasarruf imkanlarını artıracak ama işçilerimizi ilave maaş imkanına kavuşacak.”

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI

Son dönemlerin en çok tartışılan konularından 'Zorunlu Trafik Sigortası'na da değinen Bakan Şimşek, trafik sigortası düzenlemesini gelişigüzel yapmadıklarını belirterek, “Sektörle ve toplumun bütün kesimleriyle tartışarak yaptık. Edindiğimiz izlenim, sektör bu düzenlemelerle daha öngörülebilir bir yapıya kavuşacak, bu da prim ücretlerine indirimi beraberinde getirecek.”

YENİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI

Merkez Bankası Başkanlığı'na yeni atanan Murat Çetinkaya’ya ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Bakan Şimşek, “Genel anlamda süreç iyi yönetildi. Gelen arkadaşa olan güvenimiz tam, piyasa da tepkisiyle bunu ortaya koydu” dedi.

Şimşek, faiz indirimi ile ilgili de “Merkez Bankası’nın attığı bu adımlar, kredi faizlerini bir miktar aşağıya çekmeli, muhtemelen de olumlu etkileyecektir” diye konuştu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×