Başbakanlık'tan Merkez Bankası'na Destek

Başbakanlık'ta düzenlenen ekonomi zirvesinin ardından Merkez Bankası'na destek izahatsı geldi.

Başbakanlık'tan Merkez Bankası'na Destek
10 Mart 2015 Salı 23:59

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Ekonomi Değerlendirme Toplantısı bitti. Başbakanlık Merkez Bina'da, saat 15.30'da başlayan toplantı tam 8 saat sürdü. Toplantı sonrası Başbakanlık'tan yazılı bir izahat yapılarak Merkez Bankası'nın istiklaline vurgu yapıldı. Uluslararası dalgalanmalara karşı lüzumlu dalgalanmaların yapıldığı vurgulandı.

Başbakanlık'tan yapılan izahat şöyle:

'Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında ekonomik konularda bir değerlendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantıya, ilgili Bakanlarımız, müstakil kurumlarımızın başkanları ve ilgili yetkililer katılmıştır. Toplantıda, son devirde uluslararası piyasalardaki gelişmeler ve bu gelişmelerin ülkemize etkileri değerlendirilmiştir.

PETROL FİYATLARI CARİ AÇIĞA OLUMLU ETKİ YAPIYOR

Toplantıda, Türkiye ekonomisinin temellerinin epey bir zinde bulunduğu ve 2014 yılı Ekim ayında açıkladığımız Orta Vadeli Programımızın esas öncelikleri bulunan enflasyon ve cari işlemler açığının, petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisiyle, öngörülenden daha müspet gerçekleşeceği meselesinde görüş birliği oluşmuştur. Bunun yanı sıra, OVP'de öngörülen mali disiplinin kararlılıkla korunacağı vurgulanmıştır.

YENİ BİR PAKET ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Sayın Başbakanımızın açıkladığı 25 Öncelikli Dönüşüm Programı önümüzdeki çağın yapısal reform programının omurgasını oluşturmakta ve fiil planları kararlılıkla uygulanacaktır. Hükümetimizin zinde ve dengeli gelişme maksadı doğrultusunda endüstri üretimini, istihdamı ve şirketlerimizin anamal yapısını destekleyecek bir paket üstünde çalışılmaktadır. Bu paket yakın bir süre içerisinde kamuoyuna açıklanacaktır.

TÜRK LİRASININ DEĞER KAYBI, DİĞER ÜLKELERE ORANLA DAHA FAZLA OLDU

Son göstergeler, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin beklenenden daha seri iyileşme sürecine girdiğine, Avrupa Birliği ülkelerinde ise canlanmanın henüz başlamadığına işaret etmektedir. Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası'nın seri bir parasal genişleme kararı alması, ABD Dolarının paha kazanmasına sebep olmuş ve bu vaziyet bütün büyümekte bulunan devletlerde bulunduğu benzeri memleketimizde de finansal piyasalarda dalgalanmalara sebep olmuştur. Bu süreçte, Türk Lirasının paha kaybı öteki büyümekte bulunan devletlere nazaran bir tutar daha çok olmuştur.

BANKACILIK SİSTEMİMİZ BU TİP ŞOKLARA DAYANIKLI

Bankacılık kesimimiz bu tip şoklara karşı epey bir dayanıklı bir yapıdadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumumuz, 2002 yılından bu güne etken kontrol ve gözetimiyle bankacılık kesimimizi sıhhatli bir yapıya kavuşturmuştur.

Sermaye Piyasası Kurulumuz, yeni hukuki çerçevesinde anamal piyasalarını geliştirmek için sıkı bir gayret göstermekte, etken düzenleme ve denetleme çalışmalarıyla uluslararası piyasalara itimat vermektedir.

MERKEZ BANKAMIZ BAĞIMSIZLIĞA SAHİPTİR

Merkez Bankamız, yasasında belirlenen çerçevede vasıta istiklaline sahiptir. Merkez Bankamız 2002 yılından beri, başta 2009 yılındaki küresel kriz olmak üzere, çok sayıda kez bu tip uluslararası dalgalanmalara karşı aldığı tedbirlerle muvaffakiyetli sınavlar vermiş ve kapasitesini uluslararası piyasalarda kanıtlamıştır. On iki yılı aşkın bir süredir Hükümetlerimizle Merkez Bankamız içerisinde yakın bir iletişim ve istişare var olmuştur. Bugün de Merkez Bankamız nakit politikaları maksadı doğrultusunda gereken sürede gereken tedbirleri almaktadır.

AK Parti iktidarı; Hükümet programları, Kalkınma Planları ve Orta Vadeli Programlarıyla iktisat politikaları ile alakalı hedeflerini aleni ortaya koymuş, bu hedeflere ulaşmak için zinde bir politik irade göstermiştir. Tüm iktisat birimlerimiz bu hedefler doğrultusunda çalışmaktadır.'

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'na, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ile Numan Kurtulmuş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, BDDK Başkanvekili Mutalip Ünal, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş ve Hazine Müsteşar Vekili Cavit Dağdaş katıldı.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×